Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВА ОПАСНА САЈБЕР ПРЕВАРА У СРБИЈИ На њен позив се никако не јављајте

17.07.2024. 20:06 20:29
Пише:
Фото: ilustracija/pixabay

Сајбер преваре различитих врста и формата већ дуже време честа су појава, а у последње време постају све креативније и теже за уочити.

Сајбер преваре различитих врста и формата већ дуже време честа су појава, а у последње време постају све креативније и теже за уочити. Две најновије преваре су толико суптилне да могу да промакну и искуснијим корисницима интернета, а посебно су опасне јер је за једну довољно напросто се јавити на телефон.

Позив непознате лепотице

Превара која се ослања на позиве узела је маха на апликацији Воцап. Саветује се да добро погледате ко је особа која вас зове и да чак баците поглед на позивни број државе из које позив долази. Најчешће би то биле државе попут Сомалије, Сенегала, Вијетнама.

Начин на који преваранти оперишу јесте да вас позову са непознатог броја након чега можете да постанете жртва преваре јер ће се они представити као корисничка подршка Гугла или неке друге организације и покушати да вам узму осетљиве податке. Уколико је у питању обичан позив са непознатог броја може вам чак стићи знатно увећан телефонски рачун.

Оглас за посао из снова

Други начин на који преваранти варају у последње време је оглас за "посао из снова" који делује превише добро да би био истинит - јер и није истина.

Систем функционише тако што са непознатог броја преваранти шаљу текстуалну поруку на број особе из Србије, у којој на српском језику нуде одређени посао за плату која је несумњиво изнад нашег просека. Уз понуду, наравно, иде и линк ка потврди да је неко заинтересован за посао – у питању је, ипак, вирус који преузима информације о кориснику и краде новац са рачуна.

Ова превара се зове фишинг и распрострањена је широм света. Зато је јако важно не отварати линкове непознатих пошиљалаца.

Пирамидална превара - брзо зарадите из удобности свог дома

Нешто пре актуелних лажних такмичења који се одигравају на друштвеним мрежама, грађани Србије били су на мети још једне пирамидалне преваре, овог пута „у виду атрактивних понуда која наводно омогућавају брзу зараду, у свега пар кликова и са флексибилним радним временом“. Како је наведено, у питању су увек актуелни спонзорисани огласи на Инстаграму и Фејсбуку помоћу којих корисници лако долазе до брзе зараде тако што ће вршити одређене „радне задатке“, и тако остварити профит не напустивши удобност свог дома.

Такве преваре су, додаје се, све учесталије, а препорука Националног ЦЕРТ-а по овом питању је „да корисници пре сваког улагања што детаљније испитају легитимност понуђених услова за онлајн инвестирање, али и да буду додатно опрезни са улагањима која обећавају велику и брзу зараду“.

Најчешће интернет преваре у Србији

Поред превара на које смо већ навикли попут хакованих профила ваших пријатеља који вам потом шаљу позајмице или траже бројеве телефона постоје и преваре попут фантомских пакета из Поште Србије које вам траже да преузмете преко лажних линкова на Вајберу, а ту су и преваре преко лажних резервација на Букингу, уз посебну напомену да се преко Фејсбука сваке године у ово време појављују лажни апартмани у Грчкој који се рекламирају нашим туристима након чега читаве породице унапред уплаћују лажно летовање да би на крају "пољубиле врата".

Упозорење МУП-а: Повећан број превара

С обзиром на то да су данас интернет преваре свакодневница, Министарство унутрашњих послова креирало је више смерница у циљу заштите података грађана Србије од нежељених крађа и вируса. Исто тако, данас је, захваљујући вештачкој интелигенцији, све већи број случајева дипфејк превара – тачније, превара које се односе на креирање лажног садржаја путем машинског учења које се јављају у облику осветничке порнографије, лажних вести и превара.

"Нажалост, све чешће се суочавамо са притужбама грађана на дипфејк преваре, односно на инвестиционе преваре у којима је злоупотребљена технологија. Има доста превара и полиција предузима све превентивне и реактивне мере на решавање ових случаја", рекао је заменик начелника Управе за технику у Министарству унутрашњих послова Никола Чучиловић.

Дневник/Нин

Пише:
Пошаљите коментар
ЕВО КАКО ВАМ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА БУКВАЛНО КРАДЕ ЛИЦЕ Дипфејк преваре све чешће у Србији, највише притужби на инвестиционе обмане

ЕВО КАКО ВАМ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА БУКВАЛНО КРАДЕ ЛИЦЕ Дипфејк преваре све чешће у Србији, највише притужби на инвестиционе обмане

13.07.2024. 09:46 09:55