НЕ МОГУ СВИ У МЕНАЏЕРЕ, МОРА НЕКО ДА БУДЕ И МАЈСТОР Једна школа у Чачку пример да занатство у Србији ипак има будућност
ЧАЧАК: Често се поставља питање да ли у Србији има или нема, довољно младих људи који желе да се школују и буду занаталије, јер је евидентно да тренутно мајстора свих профила недостаје у нашој земљи.
Из Саобрћајно-машинске школе у Чачку стиже један светао пример, јер су занатаска одељења у тој образовној установи све пунија. Миросав Панић, један је од оних који кад заврши школовање жели бити мајстор и имати своју радионицу.
- Први пут сам код комшије видео цнц машину, свидело ми се како то све изгледа и како се на њој ради. Кад сам бирао школу, ово ми је била прва жеља и успео сам да упишем. Чињеница је да не можемо сви да будемо инжењери, менаџери, неко мора да буде и мајстор. Ја ћу се кроз школавње потруди да стекнем добро знање, па касније кад то завршим покушам да отворим и своју фирму, рекао је за РИНУ Мирослав који се школује за оператера машинске обраде.
За ове младе људе који су одлучили да буду мајстори свог зната, настава је прилагођена тако да има много практичних часова, што је за њих и најважније. После три године, они из школе излазе спремни за рад, обучен су и спретан кадар, а вероватноћа да ће завршити на Националној сужби за запошљавање веома је мала.
- Највећи фокус заправо јесте на тој практичној настави. Они се током прве године упознају са материјалима, машинама и прибором, после уче како радити на тим машинама и онда на крају и сами праве одређене делове, захтевне комаде уз контролу професора. Поента је да сваки ученик из школе изађе као обучен кадар и лако пронађе посао. Наравно, како су модерне технологије преузеле и област машинства, ово је сада област у којој стално морају да надограђају своја знања кроз рад и искуство, изјавио је Драгиша Теофиловић, организатор практичлне наставе у Машинско-саобраћајној школи.
Ова образовна установа у Чачку постоји пуних 120 година, у prеthodnom периоду видело да се је све мање ђака који је уписују, међутим током последњих година тај тренд се ипак променио јер је ове године у прве разреде уписано 262 ученика. Школа укупно има 962 ђака који стичу знање из 14 различитих занимања, распоређених у пет области - машинство, мехатроника, саобраћај, текстилство и уметничко одељење.
- Последњих неколико година видан је повећан број заинтересоване деце која желе да упишу одређени смер на машинству. Томе је дефинитивно допринело тржиште рада и развој фирми које траже такве кадрове. Нашу школу често контактирају привредници и питају нас да им предложимо одређене кадрове. Ученици са одличним практичним знањем у рукама, врло лако могу да пронађу посао и то је оно што их мотивише да упишу ову средњу школу. Веома смо срећни што су наша одељења све пунија. На нама је да им обезбедимо услове за што боље образовање и ми константно радимо на томе, казао је Мирко Лазовић, директор Машинско-саобраћајне школе.
Осим дечака, све више је и девојчица које уписују ову школу. Највећи број уписаних јесте на текстилству и уметничком одељењу, али има и оних које бирају машинство и саобраћај и како каже Лазовић, након завршеног образовања буду заиста одлични мајстори.
Машинско-саобраћајна школа у Чачку својим учленицима пружа и могућност дуалног образовања, тако да ђаци и током школовања стичу огромна знања радећи посао за који се школују у различитим фрмама, а неретко се дешава да баш ту наставе свој рад и после заврштека средњег образовања.
Текст и фото: РИНА