Након 100 дана рада без прекида Кардиохирургија УКЦ Ниш нема више листе чекања
НИШ: Листе чекања од данас на Клиници за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Ниш не постоје и ниједан пацијент који прође анестезиолошку амбуланту неће чекати операцију дуже од пет до 15 дана, рекао је данас директор ове Клинике Драган Милић и додао да се од клиника враћа у редован режим рада.
Директор Клинике за кардиохиругију Милан Милић рекао је за Танјуг да се више неће чекати операције три до четири месеца или шест месеци, као што је било prеthodnih година.
"Са данашњим датумом немамо ниједног пацијента који чека операцију, а да је прошао анестезиолошку амбулатну и припрему за операцију, а у току ове недеље ко све прегледе прође и буде припремљен биће оперисан наредне недеље", рекао је он.
"Идеја је била млађих колега да преваримо листе чекања, а једини начин је био да се ради више, једини празан просто је остао субота и недеља", рекао је Милић.
Он је рекао да је захваљујући операцијама у протеклих 12 викенда дуплиран број операција у односу на исти период прошле године од јануара до априла, као и број прегледаних пацијената.
"Број операција се дуплирао у односу на исти период прошле године од јануара до априла, када је било 117 операција, а сада је тај број 248, број хоспитализација био је 145, ове године је 353, број амбулатних прегледа- 1467, док је ове године- 3014", додаје он.
Он објашњава да су пацијенте које су оперисали понедељком и уторком, а који су се осећали добро, спуштали у полуинтезивну негу и тиме су се ослободили кревети на интезивној нези.
"Интезивна нега је наше уско грло, јер имамо 10 кревета и то је наш пун капацитет, све време за ових 100 дана у интезивној нези је било 10 болесника, а испуњење капацитета простора је било 100 одсто", додаје он.
Он је рекао да је дуплиран рад са истим или мањем бројем људи, јер је смањен број болничара - хигијеничара због одласка у пензију, анестезиолога такође, а неколико медицниских сестара је отишло у иностранство, међутим то их није спречило да раде.
"Да је било лако није, да је било напорно јесте, јер наше операције трају шест до седам сати када говоримо о кардиохируршким операцијама, а када су васкуларне интервенције у питању три до четири сата и велико је задовљство да смо поред тога успели да урадимо и једну трансплантацију бубрега, а после празника нас очекује још неколико трансплантација бубрега", истакао је Милић.
Милић каже да је стопа смтрности остала иста-1,98 одсто што говори о томе да лекари и поред додатног рада нису губили концентрацију и да током операција викендом није било смртних случајева.
Милић додаје да је Клиника за кардиохирургију основана 24. новембра 2014. и да су се од почетка формирале листе чекања, некада дуже некада краће и да је капацитет Клинике 250 операција годишње.
"Ако наставимо овим темпом биће преко 1000 операција до краја године и то је превелики број, јер имамо две операционе сале и имамо само једну EKK машину и тражимо да нам се обезбеди још једна, јер је преко потребна, као и додатна опрема како би пружили још бољу услугу пацијентима", истакао је он.
Милић додаје да на Клиници ради 120 особа, медицинско и немедицинско особље и сви су пођеднако важни за клинику као и да је веома поносан на њихову једногласну одлуку да раде и викендом.
"Ово је тимски рад и захвалан сам свима ја сам само капитен и вођа тима, у једном операцији учествује 10 до 15 људи, а у самом чину четири лекара хирурга и најмање два анестезиолога плус техничари и управо у тиму је наша снага, један не може сав терет да понесе", рекао је он.
Доктор Милан Лазаревић, лекар ове клинике је рекао да је задовољан што после 12 викенда нема нисте чакања.
"Био је велики циљ, међутим када имамо добар разлог, када смо мотивисани и одлука да кренемо у подухват била је једногласна, апсолутно ниједног момента нисмо очекивали другачији исход да завршимо на најбољи начин", истакао је Лазаревић.
Лазаревић је додао да су спремни и да оперишу и пацијенте који чекају у неком другом граду на операцију, али да то Републички фонд мора да регулише.
Доктор Александар Каменов је рекао да није било тешко и да су спремни ако треба и за други круг.
Он додаје да је веома важно да се ове операције ураде на време у што краћем року, јер живот пацијената од тога зависи.
"Некако смо схватили врло озбиљно од почетка до краја, једнако и лекари сестре и ниједне речи негативне није било, а колеге са других клиника једва чекају да и они предузму сличну акцију", рекао је Каменов.
Виша медицинска сестра са интезивне неге Жана Петровић је додала да је сваки дан исти и да није било тешко радити и викендима.
"Све је исто, можда мало веће гужве и ми смо навикли и није било велико оптерећење за нас", истакла је она.