Национални савет: Оставке председника и четворице академика
БЕОГРАД: Незадовољни решењима у Закону о високом школству, председник Националног савета професор др Дејан Поповић и четворица академика Владимир Костић, председник САНУ, те академици Владица Цветковић, Ђорђе Шијачки и Слободан Грубачић упутили су Скупштини Србије оставке на место у Националном савету за високо образовање.
Поповић је за Танјуг рекао да је у његовом случају реч о личном чину.
Он је пре неколико дана о тој одлуци најпре обавестио чланове Савета, а као разлог за то навео је лоша решења новог Закона о високом образовању и то што нису усвојене сугестије на текст закона, које је Савет упутио током јавне расправе.
Говорљивији од професора Поповића, некадашњег декана Правног факултета и амбасадора наше земље у Великој Британији, адемик Владица Цветковић каже да је оставку поднео још 2. октобра, али да је она тек сада обелодањена.
„Поднео сам оставку, јер је обесмишљен рад Националног савета и оно због чега он постоји“, каже он.
Цветковић појашњава "да уколико се приликом доношења врхунског акта о образовању не уважи мишљење главног тела онда нема више разлога да добијам апанажу за члана савета када нисам у стању да радим оно што је прописано“.
Он напомиње да је оставку поднео Скупштини, али и Влади Србије, која ће, иначе, убудуће бирати чланове Националног савета за високо образовање.
Национални савет ће убудуће бити саветодавно тело и имаће, уз Привредну комору, већину од девет чланова, док ће док ће универзитети и високе школе давати осам представника.
Најновије оставке резултат су вишемесечног неслагања представника академске заједнице и Министарства просвете у вези са новим законом у коме Савет, као и сви акредитовани државни и приватни универзитети, али и Српска академија наука и уметности, као најспорније истичу то што закон омогућава мешање извршне власти у високо школство.
Заједничким писмом Националног савета, САНУ и Конференције универзитета Србије, које су потписали проф. Поповић и академици Владимир Костић, председник САНУ, и Владимир Бумбаширевић, председник КОНУС-а и ректор Универзитета у Београду, упозорено је и на угрожавање аутономије универзитета и факултета новим законским решењима.
Они су затражили измену постојећег или писање потпуно новог закона и понудили помоћ у том послу. На њихово писмо одговорио је министар просвете Младен Шарчевић, тврдећи да аутономија није угрожена, те да је било доста пропуста у досадашњем процесу акредитације.
Истовремено и ГРУПА истраживача и професора покренула је потписивање петиције којом траже измену Закона о високом образовању, као и заустављање примене свих осталих новоусвојених просветних закона. Петицију на сајту upi.rs потписало је до сада 1.652 професора, истраживача и грађана.