На Сајму запошљавања у Новом Саду о могућностима за посао из прве руке
Трећи Сајам стручног усавршавања и запошљавања, који је одржан јуче у холу Високе пословне школе струковних студија (ВПШ) у Новом Саду, окупио је велики број студената, којима се том приликом представило више од 40 компанија.
Тачно у подне директорка Високе пословне школе Јелена Дамњановић пожелела је добродошлицу, захваливши се судентима што су у великој мери препознали труд како школе, тако и њихових пословних партнера да заједничким снагама обезбеде себи бољу будућност.
„На сајму имате две прилике, да остварите стручну праксу у зависности од тога која сте година, или да нађете запослење, након одрађене праксе, или убрзо, ако сте већ на завршној години студија„, пориучила је студентима Дамњановић. „У сваком случају, желим вам пуно успеха”.
По њеним речима, прошле године је тридесетак студената који су завршили факултет, добило понуду за посао у новосадским компанијама.
Испред националне службе за запошљавање Нови Сад студентима се обратио и начелник те службе Душан Марјановић, рекавши да да ће увек имати озбиљног партнера у тој филијали. Истакао је и чињеницу да је незапосленост значајно смањена.
Винарија „Мачков подрум” из Ирига једна је од компанија која се представила на јучерашњем Сајму, а извршна директорица Ђурђица Јојић Новаковић поручила је да студентима нуде позиције и послове у администрацији, оперативним активностима и комерцијали, као и у туристичкој области будући да се бавимо винским туризмом
„Сада почиње сезона, па самим тим имамо потребу за већим бројем људи. Што се плата тиче, покривамо путне трошкове, а сам износ зависи од квалификација и искуства. Свакако се трудимо да задржимо своје запослене између осталог и једним добрим и здравим радним окружењем. Посао је интересантан и нуди велике могућности за учењем”, рекла нам је Ђурђица Јојић Новаковић
Како је још навела, до сада нису имали искуства са усавршавањем студената у оквиру стручне праксе, али су отворени за нова искуства. Све зависи од студената и њихових жеља и могућности.
Испред Ерсте банке, специјалиста за брендинг послодавца и запошљавање Соња Зековић објаснила је да су за прву и другу годину могуће праксе, уколико студенти изразе жељу да се упознају са филијалама и ту раде. Тако се упознају нови људи, а студенти имају могућност да из лично стекну увид у атмосферу у фирми. Након праксе постоји могућност и запослења.
„Дешавало се више пута да се студенти заинтересују, покажу и тако заузму место међу првим контактима у бази кандидата које позивамо ако се отоври прилика за даље”, рекал је Соња Зековић. „Имамо обавезне студентске праксе које трају две до три недеље, а имамо и дуже, које трају два до три месеца, све зависи од жеље студената, могућности временске организације и нас. Битно је да људи покажу интересовање и жељу да науче да раде, а ми смо ту да им помогнемо у томе”.
Студент треће године на примењеној математици ВПШ Давид Лукић обишао је неколико штандова, али због смера програмирања је схватио да нема шта да тражи на већини од њих, јер не нуде оно што је њему потребно. Он је иначе циљано дошао да се упозна са представницима компанија „ЦомДата” и „Интермино”, да се распита како код њих функционише стручна пракса.
„Генерално, знам да све има на интернету, али уживо је лакше када ти људи објасне„, рекао је Лукић. „Надам се да ћу успети да се снађем, нуде се лепе могућности и праксе, а примају и велики број студената. Са мојим квалификацијама, искрено, очекујем да ћу проћи даље„.
Теодора Кнежевић иде на смер Финансије и банкарство и трећа је година, а како каже, обишла је неколико штандова на којима су се представљале банке. Сазнала је између осталог да постоји и плаћена тромесечна пракса, па размишља да се пријави, када заврши студије.
И. Бакмаз