light snow
-1°C
23.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НА ОВОМ МЕСТУ у смрт је отишао НАЈМЛАЂИ народни херој Бошко Буха ИМА СВОЈ Спомен дом, сада се све чини да се сачува (ФОТО)

31.10.2023. 13:28 13:53
Пише:
Фото: Рина

ПРИЈЕПОЉЕ: Једно од најлепших села у Србији смештено на самој српско-црногорској граници има огроман, али нажалост недовољно искоришћен туристички потенцијал.

Време кад је Јабука била међу топ дестинацијама локалног туризма који се убрзано почео развијати, у Пријепољу памте тек они у позним годинама живота. Ипак, то место је права историјска ризница јер је управо на Јабуци погинуо најмлађи народни херој ослободилачког рата у тадашњој Југославији, Бошко Буха.

- Негде крајем шездесетих година прошлог века покренута је иницијатива да се на Јабуци уз споменик хероју бомбашу, што је „друго име“ за Бошка Буху, поставе спомен бисте пионира хероја из свих република и аутономних покрајина СФРЈ. По идеји Јадранке Берић, ученице из Горњег Милановца, споменик је урадила вајарка Мира Летица уз инструкције уметника Риста Стијовића. Бошко Буха је добио место на Видиковцу а у Меморијалном центру односно тадашњем Спомен одмаралишту место су добили, по принципу спомен-биста из сваке републике – територијалне целине тадашње државе, плус аутономних покрајина из састава Србије: Саво Јовановић Сирогојно, Вера Мишчевић, Драган Ковачевић, Лепа Радић, Милан Мравље, Ганимете Тербеши, Злате Малаковски и Мате Блажина, кажу за РИНУ у ТО Пријепоље.

Испред зграде Спомен дома „Бошко Буха“ септембра 1983. године постављена је спомен биста Славе Ковића, а поред споменика на видиковцу, бисту је, наредне године, добио и Бошко Буха.Идеја да се на Јабуци обележи место погибије легендарног пионира-бомбаша Друге пролетерске ударне бригаде и народног хероја Бошка Бухе, потекла је још 1959. године од пионира Пријепоља и Пљеваља. Иницијативу је прихватио Пионирски савез Југославије па је покренута акција у којој су пионири из целе земље почели прикупљати средства за изградњу Пионирског спомен – дома управо на Јабуци. Изградњу Дома на Јабуци, поред пионирских организација, помогле су многе радне организације и појединци, а највећу помоћ у изградњу прижио је Текстилни комбинат „Љубиша Миодраговић“ из Пријепоља.

- Спомен- дом „Бошко Буха са 840 квадратних метара простора, довршен је 1964. године и врло брзо постао је састајалиште пионира из свих делова Југославије. И не само пионира. Тих година Дом на Јабуци је бележио изузетне резултате у броју посета, ноћења и бруто-промету. Према поузданим подацима, од отварања до краја деведесетих година, на Јабуци је регистровано преко 400.000 посетилаца. Због учесталих финансијских проблема, он је врло брзо предат на коришћење Туристичко-угоститељском предузећу „Путник“ из Београда. За потребе смештаја бригадира који су радили на довршетку пруге Београд – Бар, 1971. године саграђено је Омладинско насеље, додају у ТО Пријепоље.

Одлуком Скупштине општине Пријепоље од 30. маја 1986. године Меморијални комполекс „Бошко Буха“ је проглашен културним добром од изузетног националног значаја и он се налази под заштитом Завода за заштиту споменика културе.

Последњих година, захваљујући локалним инцијативама и реализацији неколико пројеката у Месној заједници Јабука, наглашено се истиче потреба да се сачува Меморијални комплекс „Бошко Буха“. Активности и разговори се обнављају а пролетос је искрене поклонике Јабуке обрадовала вест из Владе Србије. Помоћница министра за културно наслеђе и дигитализацију Данијела Ванушић изјавила је да је став тог министарства да нема продаје Меморијалног комплекса „Бошко Буха“ на Јабуци код Пријепоља.

Том приликом је речено да је Републички завод за заштиту споменика културе, као надлежна установа заштите, извршила увид у стање Меморијалног комплекса на Јабуци, као и да ради на утврђивању мера заштите, прикупљању целокупне неопходне техничке и историографске документације у циљу припреме детаљног Програма заштите, ревитализације и уређења комплекса.

На основу тога ће бити донет план активности у циљу заштите и очувања познатог Меморијалног комплекса. С обзиром да је заштита ратних војних меморијала регулисана законом који је у надлежности Министарства за рад, борачка и социјална питања, сва питања ће се решавати у заједничкој сарадњи.

Такође, речено је на састанку са представницима Иницијативе за обнову Меморијалног комплекса “Бошко Буха”, паралелно са решавањем имовинско – правних питања треба да се ради на студији изводљивости која ће указати на најбоља решења у виду даље намене овог комплекса и његове самоодрживости.

На састанку је договорено да ће Иницијатива за обнову Меморијалног комплекса Бошко Буха учествовати у предлагању најбољих решења за развој туристичких и образовних програма намењени деци и младима.

Уследиће нови покушају да се ревитализује Меморијални комплекс и да му се дају адекватни туристички атрибути који ће га уврстити међу атрактивне дестинације не само Пријепоља већ и Туристичке регије Западна Србија.

Рина

Пише:
Пошаљите коментар