На лечењу у иностранству 195 пацијената, највише деце
Републички фонд за здравствено осигурање је ове године, до почетка маја, на лечење у иностранство упутио 195 грађана, за шта је уплаћено 83.710.722,55 динара. Највише је деце, а због сумње на ретке болести за њих 142 послат је узорак ткива на анализу.
Како је саопштио РФЗО, до маја је у иностранство упућено 168 осигураника старости до 18 година живота, од којих је 18 упућено на лечење у Италију у циљу претрансплантационе припреме, трансплантације јетре и посттрансплантационог праћења.
- У Италију је упућен један пацијент у циљу претрансплантационе припреме, трансплантације костне сржи и посттрансплантационог праћења. Из области офталмологије, за меланоме и ретионобластоме, одобрено је лечење њих двоје у Белгији и једног у Швајцарској. Из области неурохирургије код два пацијента одобрено је довођење иностраног медицинског стручњака из Италије ради обављања операција у сарадњи са домаћим стручњацима из Клинике за неурохирургију КЦС у Београду - наводи се у саопштењу Фонда и додаје да је из области неурохирургије одобрено за једног осигураника лечење фармакорезистентне епилепсије у Турској.
По основу ниске инциденце један пацијент упућен је у Енглеску ради операције реналне артерије. За 142 пацијента одобрено је упућивање биолошког узорка на анализу у иностранство због сумње на постојање ретке генетске болести.
Од 27 одраслих, за седам пацијената одобрено је лечење у циљу претрансплантационе припреме, трансплантације костне сржи и посттрансплантационог праћења у Италији. Из области неурохирургије за њих шест одобрено је довођење иностраног медицинског стручњака из Италије ради обављања операција у сарадњи са домаћим стручњацима из Клинике за неурохирургију КЦС у Београду. Такође, из области неурохирургије одобрено је за једног пацијента лечење фармакорезистентне епилепсије у Италији.
- Због комплексних урођених срчаних мана одобрено је кардиохируршко лечење за пет пацијената ангажовањем иностраног медицинског стручњака из Италије ради обављања операција у сарадњи са домаћим стручњацима из Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ у Београду. Из области офталмологије, за меланоме и ретионобластоме, одобрен је за једног пацијента лечење у Белгији, за једног у Француској и за три пацијента у Швајцарској - наводи Фонд.
Из области нефрологије и урологије одобрено је за једног пацијента посттрансплантационо праћење у Аустрији. Из области ОРЛ одобрено је за једног пацијента лечење Француској. По основу ниске инциденце из области ОРЛ један пацијент упућен је у Италију.
Љ. Петровић