Мобилним мамографима прегледано 9.000 жена у покрајини
Рак дојке је водећи малигни тумор у оболевању и умирању код жена у Србији, а Национални дан борбе против рака се обележава данас.
Најзначајнија метода раног откривања овог карцинома је мамографија, а када се рак открије на време, шансе за излечење су и до 90 одсто. Међутим, ова дијагностичка метода није доступна многим женама, нарочито онима из сеоских средина. Такође и у неким већим местима је готово немогуће урадити овај преглед, због дефицита радиолога.
Покрајинска влада и Покрајински секретаријат су стога у јулу 2019. године покренули пројекат „Прва мамографија”. Купљен је мобилни мамограф, односно возило је опремљено апаратом на којем се жене снимају.
Помоћница покрајинског секретара за здравство др Снежана Бојанић каже како је до сада на мобилном мамографу прегледано више од 9.000 жена и тумор је отривен код њих 75.
- Обишли смо Шид, Пећинце, Апатин, Сечањ, Житиште, Нову Црњу, Кањижу, Чоку, Нови Кнежевац, Пландиште, Алибунар и Беочин. Пре недељу дана смо поново стигли у Шид, тако да смо почели и по други пут да обилазимо нека места. Сада нећемо обилазити само оне општине које немају радиологе, него и оне које имају недовољно радиолога, односно по једног таквог лекара специјалисту - испричала је за „Дневник” др Снежана Бојанић.
Снимања на мобилном мамографу намењена су женама у сеоским срединама, које имају више од 45 година. Др Бојанић објашњава да су пре појаве ковида-19 организовали промотивна преда-
вања у местима у којима је требало да дође мобилни мамограф, али се појавом короне то променило. Сада се жене обавештавају о мамографи у сарадњи са локалним амбулантама и домовима здравља, локалним самоуправама, месним заједницама, удружењима жена. Некада је одзив веома добар, те локалне самоуправе организују колективни превоз жена до пункта на којем стоји мобилни мамограф, а то је увек испред амбуланте локалног дома здравља.
- Жене су врло задовољне што имају могућност снимања на мамографу, па када сазнају да долазимо обавештавају и једна другу. Важно им је што је неко на њих обратио пажњу и што су прегледи бесплатни. Десило нам се у Ердевику да се за три дана пријавило 700 жена, а за неколико дана у Алибунару било је пријављено њих 1.000 - казала је др Бојанић.
Снимке настале у мобилном мамографу читају радиолози из Клиничког центра Војводине, а жене са потврђеном дијагнозом оперишу лекари у Институту за онкологију Војводине, где се спроводи и хемиотерапија и зрачење.
Два возила обилазе Војводину
Први мобилни мамограф почео је да обилази војвођанске општине у јулу 2019. године, а када је виђено какав је ефекат снимања и које су потребе за мамографијом, Покрајинска влада је годину дана касније набавила и други мобилни мамограф. Цена два мамографа била је 32 милиона динара.
- То што је откривено 75 тумора је доста велики број. Важно је да су све те жене у фази лечења и праћења. Такође, тумори се још увек не откривају у раној фази, а надамо се да ћемо у некој од наредних акција успети да „ухватимо” и оне који су у раној фази. Када се тумор открије у тој фази, док је мањи од центиметра, излечење је и до 98 и 99 одсто – објаснила је др Бојанић.
Према њеним речима, последња истраживања показала су да је повећан број карцинома код жена које имају између 40 и 50 година.
- Рак дојке је међу малигним болестима најчешћи узрок смрти код жена, а у целом свету је и најчешћи узрок смрти код женске популације - напоменула је др Бојанић.
Љубица Петровић