МЛАДА И ЛЕПА ВЕРА ЧУВА СРПСКУ ТРАДИЦИЈУ Будућа етно дива на Видовдан стиже на устанички Љубић
Једна од најперспективнијих етно солисткиња Вера Столић одржаће у петак, на Видовдан, концерт у оквиру манифестације „Царски и Танаскови дани” на брду Љубићу
ЧАЧАК: Наступ ће без сумње остати упамћен по фасцинантном гласу и певању због којих је покупила славу на свим светским великим фестивалима.На Љубићу ћу се представити звуцима традиционалне музике, заједно са својим саставом, са којим у разним видовима обраде износим српску традиционалну песму. С обзиром на своју професију, свакако сам упућена у принципе такмичења `Царски и Танаскови дани`, за које сматрам да је од изузетне важности за очување нематеријалне културне баштине наше земље. Извођења ћу посматрати, наравно са етномузиколошког аспекта, али пре свега са посебном радошћу и емоцијом према млађим нараштајима који су најискренији чувари наше традиционалне песме“, каже Вера за РИНУ.
Иначе, Вера Столић, пореклом из Приштине, рођена је у Краљеву и носилац је титуле победника највећег светског такмичења фолклорне музике, где је Србију представила традиционалним песмама из Призрена у препознатљивој градској призренској ношњи. Добитник је Светосавске награде за 2023. годину, за изузетан допринос и унапређивање српског нематеријалног културног наслеђа. На бројним републичким и међународним такмичењима је освајала прве награде, а посебна учешћа бележи на хуманитарним концертима за помоћ деци на Косову и Метохији. Такође, поред региона, наступала је и у многим европским земљама, а ове године је њен глас обишао и дијаспору у Америци.
Тренутно завршава своје студије на Факултету музичке уметности у Београду, на одсеку за етномузикологију и етнокореологију и захваљујући свом преданом раду, већ је остварила значајне резултате у струци. До сада је објавила три своје песме, које су проткане историјским, верским и родољубивим мотивима, а од којих су две објављене за издавачку кућу ПГП РТС.
Славко Перошевић је тренутно најбољи живи епски песник пореклом из Шавника. Заједно са Миланом Дашићем чини перјаницу епике у Црној Гори и свим српским земљама.
И један и други ће нароедног петка на Видовдан грмети на устаничком Љубићу са својим епским песмама и гусларским сплетовима.
Славко Перошевић песништвом се бави од ране младости. Љубав према лирској поезији стекао је као дете, читајући песме Сергеја Јесењина и Вита Николића а узори из епске поезије постали су му: Радован Бећировић Требјешки, Момир Војводић и Божо Ђурановић.
Тренутно, Перошевић је аутор преко 200 објављених епских и родољубивих песама, а многа актуелна збивања преточио је у епске стихове (напади на лик и ђело Његоша, десрбизација Црне Горе, покушај демонизације СПЦ-а и отимање њене имовине у Црној Гори). Многи критичари га, после Његоша и Радована Бећировића, сматрају трећим бардом српске епске поезије.
Неке од најлепших епских песама овог аутора су: Мојковац — Крвави Божић, Његош, Русија, Повлачење Српске војске, Црногорска племена и јунаци, Српске битке, Битка на Кошаре, Битка на Лијевче пољу, Комунистички злочини у Црној Гори, Последњи војник Краљевине Владо Шипчић, Патријарх Павле, Књаз Никола и Марко Миљанов и многе друге.
Његове десетерачке стихове уз струне гусала снимили су гуслари Миломир Миљанић, Славко Горановић, Светозар Зековић, Ранко Минић, Илија Палдрмић, Васо Ђондовић, Момир Авдаловић, Александар Таушан и Ђорђије Копривица.
Дашић је један од најбољих српских гуслара
Милан Дашић из Подгорице, гусле је заволео и почео да свира са своје четири године. Као дечак гуслао је многим познатим личностима, а када је у једном интервјуу упитан, шта би желео да постане кад одрасте, одговорио је - Првак Србије! Ту жељу је и остварио 2017. године и постао савезни првак на такмичењу у Рашки. Исте године постао је републички првак Црне Горе. Први ЦД је снимио 1999. године са називом „Агресија на Југославију". Данас има више од 30 снимљених ЦД-ова.
Перошевић ће заједно са Дашићем се представити публиции и у суботу у 18.00 часова на великој позорници, а пре тога Дашић одржаће радионицу за децу и најмлађе нараштаје.
РИНА