Михајловић: Створити услове за бољи положај Ромкиња
БЕОГРАД: Од 10 Ромкиња у региону девет нема посао, а потпредседница владе Зорана Михајловић поручила је данас, на отварању регионалне конференције "Економска (не)зависност Ромкиња: изазови и рани узроци", да владе морају да створе услове за њихов бољи положај и оснаживање у друштву.
Делегација ЕУ у Србији је најавила да ЕУ планира да, поред до сада обезбеђених 11,4 милиона евра за помоћ Србији по питању Рома, обезбеди нашој земљи још додатних 20 милона евра.
Михајловић, која је председница Координационог тела за праћење реализације Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Србији за период од 2016. до 2025, каже да се дводневна конференција организује са циљем да се помогне Ромкињама и да је та тема веома важна за нашу земљу, региону, али и ЕУ.
"Сатистике нису похвалне када говоримо о учешћу Ромкиња у образовању и запошљавању", навела је Михајловић у Палати Србија.
Додаје да Србија има стратегију, акциони план и средства у буџета за побољшавање положаја Рома, као и око 9,2 милиона евра из ИПА фонда.
Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић је рекао је веома важно што земље у региону имају подршку ЕУ по питану унапређивања живота Рома.
"ЕУ је пре три године осмислила пројекат за унапређење положаја Рома и могу да најавим да ће нас подржати и у наренде три године са још више срдстава", казао је Свилановић.
Указао је да су Роми осетљива група у сваком друштву и да је најважније да они постану део заједнице.
"По питању образовања има јако пуни података који сведоче колика им је подршка потребна. Јер, велики број њих не заврши ни основу школу, такође, ни средњу. Свега један одсто заврши факултет од оних који су уписали, док за остале у друштву тај број износи 24 одсто. Такође, девет од 10 Ромкиња нема посао", нагласио је Свилановић.
Заменица шефа делегаицје ЕУ Матеја Норчич Штамцар је нагласила да је питање положаја Рома у друштву значајно за земље ЕУ, али и све земље које треба да приступе Унији.
"ЕУ је до сада наменила пет милиона евра за регионалн сарадњу по питању Рома. ЕУ је само за Србију наменила 11,4 милиона евра до сада и намеравамо још 20 милона евра да наменимо", нагласила је она.
Како каже, ЕУ помаже на разне начине; да се деца упишу у матичне књиге, затим постоји 20 мобилних јединица које помажу Ромима и уче их о основним правима, са грантовима за њихове организације цивилног друштва, стамбено збрињавање Рома и запошљавања...
"У последње две године смо дали 1.000 стипендија младим Ромира да заврше средњу школу".
Истакла је да су за Србију питања Рома садржана у поглављима 19 које се тиче запошљавање и социјале и поглавља 23 које се тиче Рома као мањине.
"Надамо се да ћемо видети да се та проблематика решава на што бољи начин и да ћемо имати резултате", поручила је.