МАЛИ ВОДИЧ како да се НЕ ОБРУКАТЕ У ЧЕСТИТКАМА Ево како се правилно пише НОВА ГОДИНА, НОВОГОДИШЊИ, БОЖИЋНИ...
Стигао је децембар, а нова 2024. година само што није. Сигурно ћете, поштом или СМС-ом, послати барем једну, а исто тако и добити неку честитку, те пожелети некоме лепе празнике.
Међутим, они који нису филолози често имају недоумице у вези с нашим богатим српским језиком, правописом и како се нешто пише.
Да ли се и како пише новогодишњи или Новогодишњи? Божићни или божићни? Да ли је Нова година или нова година?
Погледајте мали водич којим се можете управљати када честитате некоме преко порука или писама, а сви наведени примери су из Правописа српскога језика Матице српске, што је релевантан извор када је у питању српски језик.
Срећна Нова година!
Н је велико када је у питању празник који некоме честитате. Ако кажете у контексту, на пример, "ова нова година биће боља од старе", онда није празник у питању и пише се малим словом.
Празник који се слави 1. јануара сваке године пише се великим почетним словом у било ком контексту. Ипак, припазите, постоји и једна солуција у којој бисте могли да напишете срећна нова година. То се дешава онда када некоме не честитате празник, већ му желите среће и односи се на целу ту годину.
Срећни новогодишњи празници!
Н се у овом случају пише малим словом. Исто важи и за божићне празнике. Божић има велико почетно слово јер је у питању празник.
А Деда Мраз? Пише се са великим д и великим м. Исто важи и за Божић Бату.
Курир Глоси