Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Лончар: Не може се предвидети крај пандемије

21.04.2020. 16:03 17:08
Пише:
Фото: Танјуг/Тања Валић

Министар здравља Златибор Лончар каже да треба да схватимо да ћемо морати да живимо са корона вирусом и да треба да урадимо све што је до нас.

Ми још нисмо нашли ниједан пример ниједне земље која се вратила у период када није било корона вируса, додао је министар.



Лончар додаје ни СЗО, нити било ко други не може да предвиди докле ће да траје пандемија и да зато треба да схватимо да је корона вирус поред нас и да пробамо да омогућимо максималне мере предострожности, односно оно што струка каже.



"Да се носи маска у затвореном простору, држи удаљеност од 1,5 до два метра, да се води рачуна о хигијени и да се перу руке и да покушамо да се прилагодимо вирусу и да у могућим условима направимо максумум како да функционишемо. Тако треба да гледамо на ову ситуацију", поручио је Лончар.

Данас или сутра хлорокин за оне којима је део редовне терапије

Лончар је пренео новинарима да је данас издао налог РФЗО да хлорокин мора да буде доступан у апотекама пацијентима који имају доказ да га користе у редовној терапији, и да очекује да ће то бити учињено већ током дана или најкасније сутра.



Он је објаснио да хлорокин не сме да се користи превентивно, против инфицирања корона вирусом, те да је то био разлог да се пре неког времена повуче из апотека, када је процењено да би управо то могло да се догоди.



"Јер, људи се у оваквим ситацијама хватају за сламку, а његовим коришћењем хлорокина на своју руку у превентивне сврхе могли би да угрозе своје здравље", додао је Лончар.



"Данас су ми се јавили хорнични пацијенти који не могу без хлорокина, ја сам већ данас сам издао налог РФЗО да хлорокин мора да буде у апотекама и да могу да га купе људи који га користе као редовну тепраију, али морају да имају доказ за то", рекао је Лончар.

Примећен један упад у систем, али без штете, брзо реагован

Лончар је потврдио је данас да је у једном периоду информациони систем "Ковид19" био незаштићен, али је истакао да је констатован један "упад" у систем, на једној пштини, да је на то брзо одреаговано и да није нанета никаква штета.



“Брзо је реаговано и одређене су све мере које су неопходне. Није нанета никаква штета. Примећено је на време и одреаговано », нагласио је он.



Информациони систем Ковид19, намењен обради личних података грађана у вези са пандемијом корона вируса, био је у једном периоду изложен неовлашћеном приступу на веб страници, до које се могло доћи гугл претрагом, саопштила је Share Фондација.



Схаре наводи да је о инциденту обавестила надлежне органе, који су приступ одмах онемогућили.

Није било недостатка опреме

Лончар је рекао да током борбе против пандемије корона вируса у Србији није било недостатка потребне опреме.



На прес конференцији упућено је, наиме, питање ко је донео такву врсту одлуке да се не каже јавности да нема довољно нечега, већ да се један део сакрије, пошто је епидемиолог Предраг Кон у изјави једној телевизији рекао да је изабран приступ да се не кука да нема довољно тестова и заштитне опреме.



Лончар је указао да је на респираторима било највише 137 људи, а на дан проглашења епидемије И пандемије имали смо 408 слободних респиратора, али се није смело ризиковати да епидемија добије драматичан ток, а да их немамо довољно.



„Ни дан данас нисмо дошли ни до тог броја који је био слободан на почетку епидемиј, које смо имали слободних у том тренутку. Не рачунам заузете, апарате за анестезију и транспортне респираторе. Свако одговоран увек је спреман на најгори сценарио. Набављено је више стотина респиратора да се не би десило оно што се десило у много развијеним земљама од нас, које су морале да бирају између пацијената”, објаснио је он.



Лончар је казао да, што се тиче заштитне опреме, било је онолико колико се у том тренутку процењивало да је неопходно, колико се деценијама користило.



“За разлику од других земаља нисмо дошли у ситуацију да користимо најлон кесе као заштитну опрему, што сте видели из снимака у многим земљама за које смо веровали да су напредније и богатије од нас”, рекао је он.



Каже да је Србија ситуацију да је довољно опремљена имала само захваљујући председнику Александру Вучићу И његовим везама да набави што је било неопходно.



„Није се радило о новцу, већ о контактима и способности набављања. Том набавком смо избегли најгори сценарио, и заштитили медицинске раднике”, указао је он.



Упитао је новинаре да ли постоји пример да је дошло до проблема у вези недостатка заштитне опреме, сем што је није било пар дана у апотекама.



„Све што смо имали сконцентрисали смо, повукли и дали у здравствене установе. Нигде никога нисмо пустили да ради без заштитне опреме, што је било најадекватније у том момемнту. Поносан сам како се одреаговало у тим моментима. Једне САД, или Велика Британија нису могле да реше те проблеме”, подвукао је он.



Лончар је негирао да је било проблема са недостатком заштитне опреме у Ћуприји, рекавши да је постојала само изјава једног анестезиолога незадовољног својом функциијом, као и да је та изјава демантовама.



„Ушли смо и испитали све. Имали сте само изјаву неког који је оценио да је моменат да уради што је урадио“, додао је он.



Кон је казао да је, оно што је изнео на телевизији, био његов лични став.



“Ја лично никада не бих изашао пред јавност и почео да кукам да нема нечег. Нико ми није то сугерисао, нити било шта с тим у вези”, обајснио је он.



Кон је казао да бар за Београд зна, када су питани сви директори здравствених установа, сем једног, сви су рекли да имају довољно заштитне опреме.



„Тај однос према имању и немању показује колико смо неспремни били у том тренутку. Доживаљање две или три кутије заштитне опреме као довољно показује да нико није размишљао колико се то троши у овим условима. Ја сам знао да тога нема довољно”, указао је он.



Кон је истакао да се смирио тек када је видео авион са опремом који је слетео у Београд.



Сматра да није корисно да прича да нема нечег у ситуацији када није било.



Истакао је да ће се преиспитати ко је због тога настрадао, и додао да је важно преиспитивање одговорности за ову пандемијску ситуацију, као и добрих страна, што ће трајати деценијама.



„Ово није обична пандемија. Тако је и Светска здравствена организација рекла да нисмо овакву пандемију имали од 1918. Биће много тога да се научи », подвукао је он.

656 здравствених радника заражено, 430 хоспитализовано

БЕОГРАД: Министар здравља Златибор Лончар саопштио је данас да је регистровано 656 здравствених радника позитивних на вирус корона.



Лончар је навео да је код 430 оболелих клиничка слика захтевала болничко лечење.



Проценат здраствених радника који су заражени, у укупној популацији позитивних на Ковид 19, је 9,52 одсто, додао је министар.



У социјалним установама за смештај одраслих и старих до сада је регистровано 489 корисника који су позитивни на Ковид 19, као и 98 запослених.

Пише:
Пошаљите коментар
Лончар: Број заражених здравствених радника као у свету

Лончар: Број заражених здравствених радника као у свету

15.04.2020. 15:53 16:44