Кроз реституцију враћено 7.000 објеката, 25.000 хектара шуме
БЕОГРАД: Поступак реституције у Србији је успешан и до сада је враћено више од 7.000 објеката пословног простора, 25.000 хектара шуме, каже директор Агенције за реституцију Страхиња Секулић.
Он је нагласио да нема још много пословних објеката и зграда за враћање и да очекује да ће до краја ове и почетком наредне године 90 одсто објеката да буде враћено.
"Ми немамо отпор на политичком нивоу Владе Србије, имамо добру процедуру, добре резултате. Тај добар дух треба да проширимо тако што ћемо отклонити препреке, идентификовати оне који нелегално користе имовину, који су јер узурпирали. Ако се процес спроведе до краје на добитку су грађани али и држава", рекао је Секулић гостујући на на Пинку.
Упитан шта ће бити са кафаном "Знак ?" он је рекао да је донето решење да се кафана врати старим власницима, али да су се држава и нови власници жалили те да је сада поступак пред другостепеним судом.
Говорећи о наследницима који имају права на враћање имовине у поступку реституције, он је рекао да Србија има најлибералнији закон о наслеђивању и да су код нас примењивани стандарди наслеђивања Хрватске, половина људи не би добила имовину кроз реституцију.
Упитан за враћање имовине Јеврејима он је рекао да је то нешто друго и да је одузето као последица Холокауста, те да је током недавне посете Бриселу, где су сведочили бројни Јевреји са каквим се проблемима суочавају у другим земљама, могло да види да је Србија по том питању "поштенија од осталих".
"Нека земља направи филм о томе када врати слику или објекат, а ми само за годину дана вратимо имовину вредну 14 милиона евра, без отпора у систему државе, без отпора јавности", закључио је Секулић.
Председник Мреже за реституцију Миле Антић кажу да су наследници били задовољни доношењем Закона о реституцији, али да нису задовољни решењима који штите "сумњиве интересе оних који су учествовали у спорним приватизацијама".