overcast clouds
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кон: Полицијски час још барем две недеље

22.04.2020. 12:50 12:51
Пише:
Фото: Tanjug (Zoran Žestić)

Епидемиолог Предраг Кон рекао је да разлога за оптимизам има због опадања броја људи на респиратору и опадања процента позитивних случајева међу тестираним.

"Опадање броја оних на респиратору, тешких случајева. Проценат позитивних налаза броја испитиваних који пада из дана у дан, посебно Ниш и околини, као и Јагодина, Ћуприја, Алексинац и Прокупље, свуда где смо имали повишени проценат у односу на остала подручја. У Београду је на осам одсто, укупно у целој Србији 7,5 одсто. Так ода вирус очигледно више нема такав потенцијал. Почиње да губи саму снагу преношења. Истовремено изазива све блажа обољења. У великом броју без симптома", рекао је за Кон Јутарњи програм ТВ Прва објашњавајући попуштање мера током ванредног стања које су уведене у пандемији коронавируса.

Ако је јуче тестирано 3.540 људи, неко би помислио да су сви имали неке симптоме, који је то број људи који има неке симптоме, тестира се, испостави се да је негативан, шта онда он има. Који је још вирус толико актуелан у Србији?

"То су сва она обољења слична грипу, акутно-респираторне инфекције. У овој ситуацији се многи такви такође испитују да се случајно види да није ковид 19. Испитују се они који су контакти заражених. У стотинама се броје они који нису имали никакве симптоиме а да су испитивани, међу њима се налазе они који су позитивни", рекао је Кон.

Он сматра да смо одлуку о попуштању мера донели у правом трентку.

"Било је говора да су превише драстичне и када су мере увођене. Оне су увођене на време. Имамо питање да ли је исхитрено попуштање. Ми и даље имамо драстичне мере, далеко од тога да смо нешто посебно попустили, али их треба попустити, треба да се вратимо у нормалнији живот, који неће бити потпуно исти. Оно ће се завршити укидањем ванредног стања, а одржавањем мера социјалног дистанцирања. Из недеље у недељу ћемо морати отварати у складу са резултатима тестирања које пратимо", истакао је Кон.

Истиче да не може да се нагло повећа број оболелих и да нема шансе да смо пренаглили са ублажвањем мера.

"То не може да се деси. Могу да се десе ексцесне ситуације, то је продор у неки колектив и нагло проширење. Не може да се деси, јер нема одакле снагу, спуштен је на такав ниво да не може да се пробуди и има епидемијски потенцијал да се пробуди поново."

На питање када пензионери изађу на улице и колико је то опасан тренутак, каже да је неминовно да ће се то десити, али ће и даље важити поједине мере.

"То је оно што сасвим сигурно ће бити. Опасно је кад кажемо, ризик је више десетина пута смањен него што је био. То не значи да и даље нећемо препоручивати избегавање блиског контакта, и даље ћемо препоручивати ношење маски када се приђе неком ближе од два метра. Све ће то и даље бити на снази док се не угаси у потпуности вирус", навео је он.

Став струке при ублажавању мера свакако да је и ствар политике, рекао је Кон.

"Ово свакако да има везе и са политиком и економијом и схватањем да живот мора да се настави. Живот мора да се настави, не можемо вирус да се отера са ове планете, немамо ту моћ. Можемо да ублажавамо само његову активност у нашој земљи. Ако заустављамо живот, почећемо да умиремо од сасвим других ствари. Доћи ћемо у ситуацију да су капацитети заузети за потребе ове епидемије. Морамо стално да процењујемо ризике. Ризик не може да се кванитативно тачно изрази, али је сигурно више десетина пута мањи. Време је да се вратимо животу да све што смо досад радили не би имало негативан утицај који је дуже трајао. Струка је од почетка става да се треба правовремено вратити у живот, али колективи, школски, предшколски, морају бити пд далеко стриктним надзором јер смо ми и даље у епидемији", истакао је Кон.

Питање у вези са школама је нешто што ће бити посебно разматрано, посебно у Министарству просвете, рекао је Кон, додавши да не верује да ће сви одмах слати децу у вртиће, али да ће сигурно сви они који немају друге опције.

"Поступање зависи од ситуације. Сада имамо ситуацију која ће бити повољна пуштањем деце у школу, и тиме се јасно одређујемо према вирусу, да је пролазак вируса кроз дечју популацију нужно. Најповољнији тренутак је када је активност вируса најмања. То је од сада надаље, не баш од данашњег дана, него за једно две недеље."

Проценио је да је потребно да полицијски час и даље буде у одређеној мери на снази у наредне две недеље.

"Логично је да још две недеље остане забрана. То не значи да сам ја у праву. О томе ће се још расправљати. Најважније је спречити контакте, а то је изгледа најједноставније кроз полицијски час. Одмах након што је завршен за време васкршњих празника, јасно видимо да почиње опадање, и мислим да ће јасно да се види у наредним данима."

На питање зашто је на почетку пандемије говорио да има довољно опреме иако је знао да то није тачно, Бета је пренела Конов одговор да су званични подаци говорили да свега има и да је он то и говорио.

"Изаћи пред борбу са лошим подацима није мудро, то зна свако ко се припремао за борбу а ми смо имали пред собом огромног непријатеља и још нико није разумео колико је он опасан", рекао је он.

"Имали смо податке да опреме има, јер мислим да други нису разумели колико нам опреме треба, а ја сам то знао. Не мислим да сам слагао јер сам говорио шта су саопштавали надлежни, и пред судом сам јавности да ли је то било у реду или није", рекао је Кон.

ТВ Прва

Пише:
Пошаљите коментар
Кон поново о Ђоковићу:  Жао ми је што му нисам објаснио...

Кон поново о Ђоковићу:  Жао ми је што му нисам објаснио...

22.04.2020. 10:44 10:45
Кон: Струка и државни врх сагласни по питању ублажавања мера

Кон: Струка и државни врх сагласни по питању ублажавања мера

21.04.2020. 15:51 17:11