Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кон: Оболели у просеку имају 15 до 20 контаката

11.04.2020. 16:14 16:57
Пише:
Фото: Фонет/А. Барда/Предраг Кон

БЕОГРАД: Они који су оболели од вируса корона у просеку су имали 15-20 контаката, који такође морају бити испитани на присуство тог вируса, али тај број зависи, пре свега, од година старости оболелог, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон.

"У просеку 15-20 контатка су имали оболели, али то се мења и сам просек се не прати", рекао је Кон на прес конференцији одговарајући на питање новинара НИН-а.

Кон је додао да број контаката зависи и од година старости оболелог, односно да ли је реч о радноактивном делу становништва или старијим особама.

"Највише је било радно активних, па су контакти релативно велики, а код старијих је неупоредиво нижи. Али, срећом старијих нисмо много ни имали, они су се углавном задесно инфицирали", рекао је Кон.

Кон је такође нагласио да када је пацијент са благом сликом у кућној изолацији одлаже одлазак код лекара и не може увек на време да примети промене у свом здравственом стању, док се у привременим болницама то прати на дневном нивоу и може да се спаси нечији живот или скрати лечење пацијента.

На питање Пинка да ли има довољно медицинских радника Предраг Кон је поновио да се из посла одмах искључују здравствени радници који су позитиви, испитују се њихови контакти, чак и они који немају никакве тегобе, који се, такође, искључују из процеса рада, како не би дошло до преношења инфекције.

"Такву замисао смо имали унапред, свесни да ћемо остати без кадра. Сад смо у максимуму, а релативно дуго треба да се они врате на посао, јер треба да имају два негативна налаза", рекао је Кон.

Он је додао да ће се то престројавање у ходу касније описивати као изузетно осмишљено и правилно припремљено понашање.

Кон је навео и да сви здравствени радници, са лакшим симптоми или без симптома, одлазе у импровизоване болнице, као би том изолацијом свесно учествовали у спречавању ширења инфекције, што је, такође, њихов допринос.

Нема попуштања без две седмице пада нових инфицираних 

Предраг Кон истакао је да данас да је за постепено попуштање рестриктивних мера потребно најмање две недеље јасног смањења броја нових инфекција. 

Кон је, на конференцији за штампу, казао да се налазимо у најзначајнијој недељи по питању инфекција, да је ово максимум. 

Пренео је да је непосредно пре конференције разговарано са председником Александром Вучићем, који је питао када се може очекивати попуштање мера, и тражио да струка о томе расправља.

„Ја сам му директно одговорио да мора најмање две недеље да се види потпуно јасан пад броја нових случајева, па да може да се размишља о поступном укидању мера", рекао је Кон и додао да то може бити крајем априла.

"Али, опрезно, врло опрезно ће о томе да се одлучује, то је сигурно“, нагласио је Кон.

Без мера имали би експлозиван раст оболелих и мртвих

Да нису предузете мере за спречавање ширења вируса корона то би било експлозивно, у смислу да би се завршило за шест недеља, али са огромним бројем заражених, самим тим и оних којима је потребна хоспитализација, респиратор, а што неминовно доводи и до повећања смртних исхода, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон. 

Он је поновио свој став да се на крају нећемо стидети нашег, српског сценарија колико год, како каже, да буде нападан у будућности.

На редовној конференцији за новинаре, Кон је упитан какав би српски сценарио био да нису предузете мере, казао да то не би био српски сценарио, већ неки "сценарио X" и додао да не може да тврди да би био италијански или шпански. 

"Али, без предузетих мера, смањења контакта, социјалне дистанце, једноставно то би било експлозивно, у шта нема сумње. То се свуда дешава експлозивно уколико нема мера, а то значи да би се све завршило у шест недеља са огромним бројем заражених, а онда самим тим у кратком временском периоду великог броја оних који траже болничко лечење и на крају огромног броја оних који у кратком временском периоду би морали на респиратор", поијаснио је Кон. 

Додаје да уместо поступног повећања броја пацијената који захтевају респиратор, тада би имали све ођедном. 

"У таквим ситуацијама ниједан здравствени систем није показао способност адаптације, сви су били много више нападнути самом инфекцијом, за кратко време су оболевали и здравствени радници и самим тим искључени из могућности да пруже помоћ", каже Кон.

Истиче да колапс здравственог система заједно са великим бројем заражених и оних којима је потребан респиратор доводи неминовно до повећања броја смртних исхода и то је, како каже, нешто што смо на велику жалост виђали у Италији и Шпанији.

"Условно речено имали смо среће да све то видимо и схватимо да са овим вирусом нема шале", казао је.

Наводећи да су многи из струке сматрали да овај вирус неће изазвати епидемију, Кон је казао да их је КОВИД 19 са те стране на неки начин изненадио, јер је показао већи потенцијал, него што су многи очекивали. 

"Било је оних који су веровали да може имати пандемијски потенцијал, пре свега мислим на професора Радовановцића, јер је он на то упозоравао, али, свеједно, брзо смо реаговали и преокренули читав начин размишљања", додаје Кон. 

Како закључује, у Србији је било равномерно и нећемо се стидети на крају нашег српског сценарија колико год, како каже, да буде нападан у будућности.

Кон је казао да највише инфицираних има у Београду, без обзира што је утисак да је далеко већи притисак за смештај на југу Србије. 

„Урађено је што смо могли. Пратићемо и даље епидемиолошку ситуацију. Не видим да може још нешто да се уради, осим да се поштују мере“, подвукао је Кон. 

Пренео је свој лични утисак да се неједнако поштују мере - негде изразито, а негде не толико - али да то током догађања није могуће процењивати. 

„Оно што знам од пандемије грипа јесте да је смртност била 15:1 у зависности од округа. Ради се о културолошком питању. Ствара се годинама неко мишљење да су респираторна обољења нешто што пролази, али у овом случају је била потребна брза реакција“, објансио је он. 

Кон је позвао грађане, посебно из делова земље где се понашају тако као да не схватају озбиљност обољења, да иду у ковид амбиланте да се прегледају ако имају симптоме и да не размишљају о томе да ће моћи да превазићу болест на ногама. 

„Важно је на време да се открију и да се одмах мери сатурација, односно количина кисеоника у крви. Ако правовремено стигне пацијент на респиратор он има озбиљну шансу да преживи, ако не онда готово да нема шансе. Сви који имају повишену температуру, осећај кратког даха, било какву тежину приликом дисања нека иду на тестирање у ковид амбуланте“, закључио је он. 

Ниједна болница није постала жариште, због строгих мера

Ниједна болница није постала жариште корона вируса, управо зато што су прописане строге мере, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон.

"Није постала, јер то није дозвољено, ту се домах ''одсекло'', тако што сви који имају и најмање симптоме не могу да раде, чак и они асимптоматски, код којих је потврђен вирус, искључени су из рада", рекао је Кон одговарајући на питања новинара.

Каже да је то урађено иако су то људи, који ретко могу да пренесу инфекцију, пошто су минималне шансе да се то догоди уз заштитну опрему.

Кон је рекао да не знамо тренутно какав нам је имунитиет популације, пошто су стари одмах склоњени, као и деца, јер су затворене школе.

"То ћемо преко лета открити, урадићемо на репрезентативном узорку и утврдити колики је имунитиет у популацији. То је веома важно за даља одлучивања по питању корона вируса".

Кон је рекао да су и здравствени радници навикли по питању сезонског грипа слободно да се понашају и да је зато уведена за њих обавезна вакцинација, али да се није спроводила баш најбоље.

Додаје да је уведена вакцинација обавезна за њих и на неке богиње, као што ће бити обавезна вакцинација за здравствене раднике и када буде пронађена вакцина за корону.

Све смо урадили да нема жасишта у здравственим установама, по цену да жртвујемо капацитете, рекао је Кон и додао да то за сада функционише, с обзиром да смо на максимум епидемије.

"Очекујем да ће то до краја тећи без већих проблема", додао је он.

На питање има ли недоумица о корона вирусу и шта лекаре буни у овој епидемији, Кон каже да лекаре у Србији ништа не буни, јер се зна да је вирус изазвао епидемију и да се лако преноси, што је, каже, довољно за све мере које се предузимају.

Он је рекао да је још отворено питање шта ће се дешавати преко лета, да ли ће вирус опстати, да ли ће се пренети на јужну земљину хемисферу, како ће се преносити...

Предраг Кон је што се тиче домова за старе објаснио је да нема начина да лица која се евентуално заразе у дому за старе буду изолована, као ни други који су са њима имали контакт, укључујући запослене.

Нема места да се сви измештају на друго место, рекао је Кон.

Ситуација под контролом, а без опуштања, да се не преокрене

Ниједна мера се не спроводи произвољно и то је основни разлог зашто се сви слажемо да треба да држимо ситуацију са корона вирусом под контролом, што је веома важна ствар у шестој недељи, изјавио је министар Златибор Лончар.

Епидемилог Предраг Кон је рекао да је у петој недељи била најава да идемо на горе, пошто је почела са 305 заражених, али да се то није догодило и да сада шесту недељу почињемо са већом бројком од око 270 заражених, али да је она опет мања него на почетку пете недеље.

"Сам почетак шест недеље је већ нешто нижи и само да остане тако. Надам се да ће се већ крајем шесте недеље бројка спустити. Нећу, ипак, ништа да прогнозирам, сачекаћемо".

Кон каже да ће нагли пад значити да се две недеље за редом то јасно види, да око тога нема дилеме, односно да вирус полако изгуби снагу преношења.

"Тек тада можемо озбиљно почети расправу о томе (о мерама), а дотле морамо да држимо озбиљно ситуацију под контролом, а посебно у домовима за старе где може све да нам падне ако корона вирус уђе у њих", казао је Кон.

Додаје да је све преудзето да се то не деси и да ће, ако се то деси, морати стриктно и брзо да се реагује и да се запослени и са најмањим симптомима склоне са посла.

"Умерени оптимизам треба неговати, не смемо се сада опуштати, јер ако крене наопако, може врло брзо да се изокрене. Ту је излаз само у гвозденој дисциплини", поручио је Кон.

Пише:
Пошаљите коментар
Лончар: Ми не одговарамо на политичка питања

Лончар: Ми не одговарамо на политичка питања

11.04.2020. 16:03 17:00
Још 275 грађана Србије позитивно на коронавирус, троје преминуло

Још 275 грађана Србије позитивно на коронавирус, троје преминуло

11.04.2020. 15:14 15:43
Конференција без новинара због велике могућности преношења

Конференција без новинара због велике могућности преношења

11.04.2020. 15:53 15:55