Комитет министара СЕ поново о закону о несталим бебама у Србији
СТРАЗБУР: Србија је спровела 90 одсто одлука Европског суда за кљудска права у Стразбуру, мада још увек није усвојила закон о несталим бебама, констатује Савет Европе који спроводи надзор над спровођењем поменутих одлука.
Због тога је и на заседању Комитета министара Савета Европе од 4. до 6. децембра на дневном реду питање извршења пресуде Европског суда за људска права из 2013. године, којом је, поводом представке Зорице Јовановић у чију је корист пресудио, држави Србији наложио да законски и институционално реши питање несталих беба.
Предлог закона о "несталим бебама" Влада Србије је 8. марта упутила Скупштини Србије, али он још увек није усвојен.У саопштењу Савета Европе подсећа се да је у марту ове године Комитет министара позвао Србију да што пре усвоји поменути закон, али да му спрске власти у међувремену нису доставиле нове информације у вези са тим.
Одлука Комитета Министара овим поводом очекује се да ће бити последњег дана заседања, у четвртак 6. децембра, наводи се у саопштењу.Тело за надзор Савета Европе у марту је позвало власти у Србији да предузму све неопходне мере за усвајање Закона о несталим бебама у циљу увођења механизма за пружање појединацних обештећења свим родитељима "несталих" беба и да му приступе као питању од највишег приоритета.
Комитет сматра да је усвајање Закона апсолутно неопходно да би родитељи несталих беба добили информације о судбини деце, као и индивидуалну одштету.Налог Србији за законско и институционално решавање питања несталих беба издао је 2013. године Суд за људска права у Стразбуру у пресуди поводом случаја Зорице Јовановић у чију је корист пресудио.
Том одлуком је Србији наложено да исплати 10.000 евра одштете и судске трошкове Зорици Јовановић јер држава ни после 30 година није успела да објасни шта се догодило са њеном бебом, која је рођена као здрава на клиници у Ћуприји у октобру 1983, а затим три дана касније умрла.Породиљи никада није понуђено објашњење нити јој је било дозвољено да види тело детета, а власти нису успеле да пронађу ни бебину умрлицу ни резултате аутопсије, а тужбе против особља клинике одбијене су као неосноване.