Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КО ИМА ИНДЕКС ОВИХ 5 ФАКУЛТЕТА, ИМАЋЕ ПУН НОВЧАНИК Ево која струка може да заради и 5.000 ЕВРА МЕСЕЧНО

15.07.2024. 09:51 09:56
Пише:
Фото: УНС

При избору студија, један од важних фактора за избор је и могућност запослења, које је често могуће и у првих шест месеци након стечене дипломе.

Радна места која обезбеђују плату већу и од 5.000 евра, доводе будуће студенте у амфитеатре неколико факултета, међу којима предњаче информационе технологије.

Послови које је могуће радити после ових факултета у просеку обезбеђују плату од око 1.500 евра, али и далеко више у зависности од фирме, искуства и стручности запосленог.

Просечна плата за практиканта у ИТ компанијама, односно за студента који још увек нема диплому, је око 500 евра, а са дипломом ова бројка временом само расте.

Међу онима који једног дана неће морати да мисле о ценама и да “цупкају” од првог до првог у месецу, сигурно су студенти који са дипломом у рукама изађу са техничких, али и још неких факултета, на којима је број пријава ове године изненадио и највеће стручњаке за високо школство.

Наиме, факултете Универзитета у Београду ове године засениле су пријаве на Економском, где су гужве биле неочекиване.

Поред Електротехничког, Машинског, Грађевинског, Економског, ту је и Факултет организационих наука (ФОН), који се сматрају – најисплативијим.

“Највеће интересовање већ годинама влада за факултете техничких занимања. Ту је ИТ на првом месту, односно сви факултети који имају овај смер, као и електротехника и машинство. Дипломе ових факултета омогућавају, пре свега, брзо запослење, добар посао и зараду. Изван сектора техничких факултета, међу полудруштвеним и полутехничким, свакако је најисплативији и најтраженији ФОН”, каже за Нову Милош Турински, из компаније Инфостуд.

Факултет који је ове године право изненађење, каже он, је – Економски.

“Студенти ФОН-а јако добро пролазе на тржишту рада јер диплома тог факултета не подразумева једно занимање којим свршени студенти могу да се баве. Њима су на располагању разни менаџерски смерови, међу којима је и онај са ИТ усмерењем. Они су најтраженији, лако се запошљавају на добрим пословима. Морамо поменути и Економски факултет, који је ове године привукао велики број кандидата и забележио рекордан број пријава, колико их није било годинама уназад. Било је чак 1.700 пријава на нешто мање од 1.000 места”, каже Турински.

Најлакше запошљавање с овом дипломом

Статистике показују да се дипломирани економисти у последњих неколико година најлакше запошљавају. “Први посао у струци добијају већ у првих шест месеци након стечене дипломе”, наглашава наш саговорник.

Послови које обезбеђују поменути факултети доносе зараду од 600, 700, 800 евра за почетнике, па до преко 5.000 евра за сениоре.

“За прво запошљавање очекују се почетничке зараде које су између 500 и 1.000 евра. То, наравно, нису пуне зараде које млади стручњаци могу остварити касније кад се докажу на послу и стекну искуство у раду. Чак и ајтијевцима прва зарада ретко кад прелази 700 евра, али они, као и инжењери машинства и програмери, могу остварити зараду од неколико хиљада евра месечно. У ИТ свету, бар код нас на сајту, међу сениорским позивима, за софтверске архитекте плата је далеко изнад српског просека и иде до 5.000 евра и више. За софтверског архитекту потребне су, међутим, године искуства, зато овај посао не могу да раде они који су тек изашли са факултета.”, објашњава Турински.

Конкуренција је ове године свакако мања јер је на факултете уписано чак 2.000 мање бруцоша него лане.

“На факултетима за ИТ је смањено интересовање у односу на prеthodnе године. Сада је било 1,3 студента на једно слободно место по квотама, што је и даље велика потражња, међутим смањена у односу на ранији период кад је било 1,6. На упису за факултете било је 2.000 мање кандидата него ранијих година, а то можемо да посматрамо кроз призму демографије, али и кризе која је задесила ИТ у последње две године, што је, можда, утицало на одлуку кандидата”, сматра Турински.

Опада интересовање, јер пада и плата

Наиме, будући студенти, којима је плата најважнији циљ, треба да знају да јуниори програмери у просеку зарађују око 850 евра, док њихове искусније колеге могу да зараде месечно и до 1.400. Просечна плата хардверског инжењера је око 2.000 евра, а администратор база података може да заради у просеку 1.400.

Они који заврше ФОН и стекну звање дипломираног инжењера организационих наука, месечно могу да зараде и више од 2.000 евра.

Финансијски менаџери зарађују око 850, па све до 2.000 евра месечно, док менаџер квалитета може да заради од 700 до 2.200 евра.

Маркетинг менаџер може да заради од 630 до 1.850 евра, а менаџер за односе с јавношћу између 470 и 1.300.

Курир/Нова

Пише:
Пошаљите коментар
ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА ПРИЗНАВАЋЕ ПРИЈЕМНИ И СА СРОДНИХ ФАКУЛТЕТА На новосадском ФТН-у још 511 слободних места

ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА ПРИЗНАВАЋЕ ПРИЈЕМНИ И СА СРОДНИХ ФАКУЛТЕТА На новосадском ФТН-у још 511 слободних места

05.07.2024. 17:22 17:27
СТУДИЈЕ НАСТАВЕ ХЕМИЈЕ засад БЕЗ БРУЦОША: На Природно-математичком факултету у Новом Саду ПОРАЖАВАЈУЋА УПИСНА СЛИКА

СТУДИЈЕ НАСТАВЕ ХЕМИЈЕ засад БЕЗ БРУЦОША: На Природно-математичком факултету у Новом Саду ПОРАЖАВАЈУЋА УПИСНА СЛИКА

13.07.2024. 11:23 11:37
ПРОДУЖЕН УПИСНИ РОК НА ПОЉОПРИВРЕДНОМ ФАКУЛТЕТУ У НОВОМ САДУ Остало још готово 450 места УВЕДЕН ПРОДУЖЕНИ ЈУЛСКИ РОК

ПРОДУЖЕН УПИСНИ РОК НА ПОЉОПРИВРЕДНОМ ФАКУЛТЕТУ У НОВОМ САДУ Остало још готово 450 места УВЕДЕН ПРОДУЖЕНИ ЈУЛСКИ РОК

12.07.2024. 07:46 07:52