Кисић: Још девет грађана Србије умрло од короне, 411 новозаражених
У Србији је током протеклих 24 сата још девет грађана изгубило живот од последица коронавируса, од чега седам мушкараца и две жене, просечне старости 60 година, саопштила је данас заменица директора „Батута“ Дарија Кисић Тепавчевић.
У нашој земљи је од вируса COVID-19 укупно преминуло 94 људи, а укупна смртности износи 2,1 одсто у одну на број оболелих.
Од последњег извештаја, јуче у 15 часовам тестирано је нових 2.440 грађана а 411 њих се показало као позитивно на COVID-19. До сада је укупно тестирано 23.398 људи у Србији.
Тренутно је хоспитализовано 3.006 пацијената, од чега се њих 131 налази на респираторима.
Став струке по питању кретања за Васкрс је једногласан и потпуно јасан - било какво окупљање и понашање које ће да повећа ризик за наставак инфекције је нешто што је висок ризик за генерално здравље популације, поручила је Кисић Тепавчевић.
"Ту немамо никаквих компромиса. Стручно медицинско мишљење засновано на доказима је врло јасно", рекла је Кисић одговарајући на питање медија.
Она је истакла да су свака недеља и сваки дан кључни, све до момента када укупан број новооткривених случајева континуирано буде - нула.
У складу са тим треба и да се понашамо, нагласила је Кисић.
"Васкрс је најрадоснији хришћански празник и сви му се увек радујемо. Ове године је специфична ситуација и изгледа да нам никада више вере, воље и снаге није потребно да се понашамо у складу са тим да сачувамо себе и најближе", истакла је она.
Кисић је додала да је много вере и снаге сада потребно да се колективно понашамо онако како је најбоље за нас и наше најмилије.
Др Срђа Јанковић додао је да "није теолог, али да не зна шта је више хришћански него штитити ближњег свог од потенцијалне смрти и болести".
Епидемиолог Предраг Кон указао је данас да је у Нишу, Ћуприји, Параћину, Алексинцу, Прокупљу, Лесковцу већи проценат позитивних налаза код оних који су тестирани, што показује да је вирус активнији него у осталом делу Србије.
Нагласио је да је за разлику од ситуације на југу Србије у Војводини сада готово да се потпуно смирује ситуација, не да нема више вируса, али да је далеко мање присуство у тестираним, чак испод 10 одсто, док је у јужним деловима земље до близу 50 одсто тестираних.
Кон је, на конференцији за штампу, упитан за ситуацију у Нишу, као и како се лекари носе са тим, и колико је људи на респираторима у том граду, казао да је његов колега Бранислав Тиодоровић јуче прилично јасно објаснио да ће екцесни догађај у Геронтошлом центру и те како имати и има већ утицај на укупно стање у здравственом систему Ниша.
Само пуњење Клиничког центра у Нишу са оболелима из Геронтолошког центра свакако је додатно оптерећење за капацитете у том граду, рекао је он.
Што се тиче лекара како се носе са ситуацијом, за сада, по инфромацијама које добија Кризни штаб од проф. Тиодоровића, преноси Кон, је да се још увек обезбеђује рад.
„Чули смо га везано за инфектолошку службу да постоји озбиљан проблем, али да се надомешта са колегама из војне болнице, а поред тога и са колегама других специјалности“, објаснио је он.
На респираторима у Клиничком центру у Нишу тренутно је 18 људи, пренео је Кон додајући да су сви који су на респиратору у принципу у ризичном стању.
Изразио је наду да ће ускоро добијати редвније податке клолико је скинуто са респиратора и колико је почело да дише својим плућима.
„Оно што сам чуо да се број у целој Србији повећава“, наласио је он.
Кон је рекао да лекарима и здравственом особљу сигурно имајући у виду бројке сигурно није лако, јер у Клиничком центру у Нишу има 377 ковид позитивних пацијената, што је констатује, свакако импресивна бројка.
Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да се епидемиолошка ситуација може променити за дан и да се не смемо опустити, већ учинити све напоре да се што пре изборимо са епидемијом корона вируса.
Стога се, истиче, не може прогнозирати ни када би могло да дође до релаксације прописаних мера.
Одговарајући на питања на конференцији у Палати Србија рекла је да без обзира што стално истичу да су задовољни током епидемијске криве, појединачни случајеви и појачано оболевање у одређеним групама, као и смртни исходи, показују да се епидемиолошка ситуација може променити из дана у дан.
“Не смемо да се опустимо. Сада треба највише снаге, воље и жеље да имамо да учинимо све напоре да се што пре изборимо са овом епидемијом”, рекла је Кисић Тепавчевић.
Искуство из геронтолошких центара, као и из појединих делова земље, опомињу колико брзо може да дође до непредвиђених ситуација и отварања жаришта ако попусти било која карика, упозорила је данас Кисић Тепавчевић и додала да зато сада не може да каже тачан датум када ће доћи до релаксирања мера.
"До када ће и шта трајати и када ће бити релаксиране мере, то не можемо са сигурношћу да кажемо када је реч о тачном датуму", рекла је Кисић Тепавчевић одговарајући на питања новинара.
Каже да је свакако сигурно да, ако се и даље будемо одговорно и савесно придржавали мера и ако не буде више ексцесних ситуација, можемо очекивати да ће ускоро доћи до силазног тока на кивуљи епидемије и да се назира креја наше борбе са корона вирусом.
"Али, смо доста опрезни у било каквин предвиђањима јер знао да се ситуација може значајно променити ако се деси нека непредвиђена ситуација, коју смо могли да спречимо", рекла је она.
Такође, додаје да се по питању корона вируса у Србији не може изузети ниједан део наше земље и да вирус увек пронађе пут до осетљивих особа.
Кисић Тепавчевић је истакла да ми нисмо пасивни посматрачи епидемиолошке кривуље већ да од нас зависи њен изглед.
Додаје да неким деловима земље имамо стабилинију ситуацију и трендове пада броја заражених, али да нас искуство из геронтолошких центара опомиње колико брзо може да се отвори жариште.
У Србији је од укупно тестираних 4.936 здравствених радника корона вирус потврђен код њих 533, сапштила је Кисић Тепавчевић.
"Тренутно 1.062 здравствена радника чека резулат на тестирање на присуство корона вируса", рекла је Кисић Тепавчевић на редовној конференцији за новинаре.
У установама социјалне заштите је корона вирус откривен код 208 корисника и 30 засполесних, изјавила је Кисић Тепавчевић.
Каже да је корона вирус пријављен у дому за смештај старих Стара пруга у Умци, дому Доживети стоту у Земуну, ГЦ Ниш, дому за старе Нана у Беораду, дому за ометене Блаце, Дому за старе Кулина, дому за старе Смедерево и дому за старе Ескупап центар у Нишу, рекла је она.
Такође, корона вирус је пријављен у Центру за заштиту одојчади и деце у Београду, дому за старе Сунчев брег у Бегораду, градском центру за социјални рад Нови Београд и ГЦ Београд услуга помоћ у кући, додала је Кисић Тепавчевић.
У Специјалној болници за психијатријске болести “Горња Топоница” више од 40 особа је заражено коронавирусом, изјавила је Кисић Тепавчевић.
Одговарајући на питања новинара у Палати Србија навела је да се у тој болници има преко 500 пацијената и више од 400 здравствених радника.
Како је додала, ту се последњих дана ради интензивно епидемиолошко истраживање.
“У овом моменту је код више од 40 особа потврђено присуство инфекције и тренутно се спроводе мере и изолације које ће спречити даље ширење ове инфекције”, додала је Кисић Тепавчевић.
Е. Д.