Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КЦВ ПРЕКИДА САРАДЊУ СА КРИО СЕЈВОМ Шта ће бити са српским матичним ћелијама?

19.09.2019. 16:06 16:09
Пише:
Фото: pixabay.com

НОВИ САД: Клиника за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине добила је обавештење Управе за биомедицину Министарства здравља да прекине сарадњу с компанијом “Криосејв Србија” као и сва друга породилишта у Србији.

Ово породилиште, као и остала у Србији, до даљег неће узимати матичне ћелије из пупчаника за “Крио сејв Србија”.

“Управа за биомедицину Министарства здравља је такође обавестила све здравствене установе из Плана мреже, које имају породилишта да одмах и неизоставно ставе ван снаге све уговоре потписане са “Крио сејв Србија” д.о.о. и да обуставе прикупљање крви из пупчаника на основу уговора које породиље имају са “Крио сејвом.”

Наиме, једна од највећих приватних банака матичних ћелија у Европи “Крио сејв”, изгубила је дозволу за рад и право да прикупља, складишти, извози и увози матичне ћелије, саопштила је швајцарска агенција за лекове и медицинска средства Свисмедик. На основу пријаве и доказа које је Свисмедику поднео београдски адвокат Растко Петаковић, против компаније и mеnaymеnta покренут је поступак јер постоје индиције да је компанија починила кривично дело прекршивши швајцарски Закон о трансплантацији, у делу који се односи на извештавање и сарадњу.

Управа за биомедицину одмах по сазнању да је “Крио сејв” изгубио лиценцу, са свог сајта уклонила је њиховог заступника – “Крио сејв Србија” д.о.о, једну од шест компанија које се у Србији баве складиштењем и чувањем матичних ћелија. Швајцарска банка матичних ћелија “Крио сејв” један је од укупно шест заступника и дистрибутера иностраних банака крви из пупчаника у Србији.

- Према информацијама са сајта, “Крио сејв” је чувао око 300.00 узорака крви пупчане врпце на неколико складишних места, у Швајцарској, Холандији и другим државама. ПКБМ (Фамикорд група) била је у преговорима за куповину компаније “Крио сејв”, али до те трансакције није дошло. Фамикорд је објавио да је о свом трошку транспортовао узорке до својих складишта у Пољској. Није познато колико је укупно узорака из свих складишта транспортовано. – написао је Петаковић.

Претпоставља се да у Србији матичне ћелије на овај начин родитељи чувају за 8.000 до 10.000 деце, а овај биолошки материјал чува се 20 година. На сајту “Крио сејва” наводи се да је чување крви из пупчаника од 1.580 до 1.780 евра, у зависности од изабраног пакета, а чува се на температури од -160 до -180 степени Целзијуса, у зависности од положаја узорка у контејнеру.

Министарство здравља донело је одлуку да породилишта ставе ван снаге уговоре са “Крио сејвом”, а Управа за медицину о томе је обавестила здравствене установе, све до добијања званичног обавештења о статусу компаније “Крио сејв Србија”. Такође, Управа за биомедицину наложила је компанији “Крио сејв” да обустави склапање нових уговора, као и активности у вези с поступком извоза матичних ћелија из крви пупчаника, на основу већ склопљених уговора са странкама, која још нису стигла на реализацију.

У саопштењу Министарства здравља каже се и да је компанија “Крио сејв Србија” према предвиђеној процедури, достављала клијентима и Управи за биомедицину потврде о адекватном складиштењу јединица крви из пупчане врпце, након добијања потврде од банке у коју су упућене.

Постоје индиције да нису све матичне ћелије пребачене у Пољску, него око 90 одсто њих, те многи родитељи не знају шта се дешава са депонованим генетским материјалом. При томе, родитељи имају уговор с компанијом “Крио сејв”, а не пољском банком матичних ћелија, те би формално требало да се обрате Швајцарцима уколико им затребају матичне ћелије, а они да се обрате пољској банци.


Остало пет банака матичних ћелија

Клинички центар Војводине има уговор с компанијом “Крио сејв” од 2009. године, када је било укупно 17 банака матичних ћелија. Након ревизије 2017 године, остали су уговори са шест банака, да би се сада тај број смањио на пет. Сви лекари Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине обавештени су о објави Управе за биомедицину – рекао је за “Дневник”, др Ђорђе Илић управник новосадске Бетаније.


- Према информацијама добијеним од директора Фамикорда, компанија “Кио сејв” одбила је да дозволи транспорт једног дела узорака из Швајцарске. Додатно, пошто се део узорака налазио код подизвођача у Португалу и у Холандији, којима “Крио сејв” није редовно плаћао, један део узорака уопште није транспортован. Процењује се да је то нешто мање од два посто узорака. Такође, још увек није сигурно да су сви узоркци које је “Киро сејв” евидентирао били и заиста у поседу те компаније.

Због тога је неопходно да Фамикорд изврши провере примљених узорака, и да те податке упари с подацима деце и родитеља, каже се у саопштењу и додаје да ће се тако створити могућност да родитељи добију приступ ћелијама своје деце у случају потребе, као и да се до краја разреши уговорни однос с компанијом Фамикорд. Према наводима ове компаније, до сада је обрађено нешто мање од десет посто узорака.

- Родитељима који немају хитну потребу за лечењем своје деце матичним ћелијама предложио бих да сачекају да се поступак провере спроведе до краја и , након што их Фамикорд контктира, да одлуче о даљим корацима у вези с том компанијом – каже Растко Петаковић.

Они који желе да провере где се налазе њихове депоноване матичне ћелије, треба да оду на сајт фамицорд.еу, где се аутоматски преко екрана појављује обавештење где треба да “кликну” посетиоци сајта уколико су корисници “Крио сејва”. Потом се попуњава формулар, након чега ће се неко из пољске фирме јавити с обавештењем јесу ли матичне ћелије корисника стигле до “Фамикорда”.

Љ. Петровић

 

 

Пише:
Пошаљите коментар