КАКО СЕ РЕШИТИ ВОДЕ У УХУ: Ако урадите ОВО, НЕМА УПАЛЕ
Вода која је остала у уху заправо се налази са спољне стране бубне опне, тако што се помешала с ушним воском и остала иза њега. Резултат је осећај ухо скроз зачепљено.
Проблем је у томе што ова вода, ако се тамо задржи предуго, може да изазове бол, али и инфекцију ушног канала или тзв. 'пливачко ухо', због развоја различитих врста бактерија или гљивица.
Осим капи за уши, ваши прсти или штапићи никако неће помоћи да је избаците из уха. Оно се природно љушти, па чиме год покушавате очистити, радите против његове природе.
Срећом, воду можете да избаците, а ево и како:
Померајте ухо: нагните главу у једну страну и прстима повлачите ушну ресицу напред и отпозади. Тако померате ушни канал, што помаже да се вода сама извуче.
Метода вакуума: Можете употребити и руку како бисте створили лагани вакуум који ће помоћи да вода исцури. Нагните главу постранце и покријте дланом ухо. Притисните длан о ухо, па га мало отпустите па затим поновно притисните, како бисте 'усисали' воду и помогли јој да изађе.
Топли облог: Топлина из облога помоћи ће да се растопи део воска који блокира воду. Восак ће се омекшати и исцурити из уха, ослобађајући воду која се заглавила иза њега. За то вам може послужити ручник или газа намочени у јако топлу, али не превише врућу воду. Држите на уху 10-ак минута.
Фено за косу: Држите га усмерен на ухо, и то на раздаљини руке, поставите на најмању брзину (топао ваздух). Главу померајте напред-натраг, како би вода лакше нашла пут.
Ако осећате да вам је ухо препуно воде, нисте сигурни да је баш најчистија (као што је базенска вода), помешајте сирће и алкохол. Користите стерилне капаљке за очи, како бисте ставили три до пет капи у ухо.
Капљице за уши које користе пливачи: Ове капљице које најчешће користе пливачи садрже алкохол и помажу лакше испаравање воде из уха. Међутим, доктори упозоравају да их не користите ако ваше ухо има било какву повреду, или ако вас је запљуснуо талас. Ако имате повреду, алкохол може направити још већу штету, чак и 'spaliti' ухо.
У већини случајева, вода ће сама изаћи из уха, говоре кажу доктори, али ако у уху стоји дуже од 24 сата, добро је посетити лекара који ће испрати уши медицинском методом испирања шприцем и млаком водом.
Ако ништа не помогне, добићете антибиотике.
24 сата