(ФОТО) КАКО ЧАЧАНИ ПРОСЛАВЉАЈУ СВЕТОГ НИКОЛУ Традиционални обичаји окупљају породицу
ЧАЧАК: Верници у Србији данас обележавају једну од највећих крсних слава Светог Николу, за ову славу важи правило да пола Србије слави, а друга половина одлази на славу.
Када је у питању град Чачак, према незваничним проценама негде око 30 одсто Чачана слави Светог Николу.
Чачани су јутрос још пре зоре поранили у своје храмове да прекаде славске колаче, јер то је обичај који се и дан данас поштује и не прескаче.
„Већ седму годину како са својом породицом славим данашњу славу. Славу сам наследио од деде, тако да је то нека традиција и велики дан за нас. Данашњи дан за нас је пре свега дан мира, благостања и окупљања, као и заједништва и слоге. Ово је дан када на неки начин сумирамо досадашњи рад у овој години и правимо планове за наредни период”, рекао је за РИНУ Стефан Орловић из Чачка.
Иако савремени трендови полако узимају примат у сваком сегменту живота, крсна слава код Срба један је од најважнијих дана у годину и то је за многе веза између предака и потомака.
„Годинама славим Светог Николу, а морам рећи да се и по очевој и по мајчиној линији славила иста слава, тако да сам ја још од малих ногу научио да славим. Моје славе су раније биле позанте у граду, то је било оно време када слава није била само колач и жито, него кад је било дружење. Имао сам чак око 50 гостију, у то време људи су долазили после осам слава код нас. Међутим, данас се слави другачије, данас се слави како треба праисконски, а то је, дакле, колач, жито и свећа и само најближи гости”, рекао је Илија Петровић, некадашњи фудбалер бивше Југославије.
Иначе, није на одмет подсетити да је Свети Никола заштитник морепловаца, деце и сиромашних, такође, овом светитељу се моле и нероткиње за пород.
Оно што је интересантно Свети Никола је према предањима помагао људима у бројним њиховим невољама, али је желео да остане анониман, па је новац стављао људима у одевне предмете, па би они пронашавши помоћ бивали изненађени.
На овај празник лепо је даривати децу лешницима, орасима и јабукама, а некада се свети Никола у брдско планинским селима западне Србије није могао замислити без снега, међутим, данас је свети дан освануо са голомразицом и температуром ваздуха испод нуле.
(РИНА)