Хил: Студенти из Србије међу најбољима у САД
БЕОГРАД: Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је данас да су српски студенти увек добродошли у САД, јер су они међу најбољима које та земља има.
Говорећи на конференцији "УС Едуцатион, Европски регионални форум" у хотелу Метропол, где су били и представници 16 америчких универзитета, амерички амбасадор им је поручио да боље студенте од српских неће наћи.
"Њихови капацитети за студирање су огромни, у свим областима, а неки од њих одлично играју и кошарку, тако да немамо више монопол ни на то. Овде је право место где ћете наћи младе, талентоване стипендисте и, сложићете се са мном, ово је земља која расте", поручио је Хил.
Он је онима који су први пут у Београду пожелео добродошлицу и позвао их да оставе иза себе све предрасуде које су имали о Србији, оценивши да се "овде ствари крећу и то веома брзо".
Хил је нагласио да САД увек тражи таленте и да је то разлог зашто увек желе студенте из иностранства.
"Потребне су нам свеже идеје. Много смо добили од отворених граница, иако смо имали изазове поводом тога", закључио је Хил.
Говорећи о америчком образовању, Хил је рекао да студенти бирају САД зато што тамо могу стећи одлично образовање, зато што граде критичко мишљење, терају људе да размишљају, размењују мишљења заснована на чињеницама, а најбољи начин да изградите став је, каже Хил, да слушате туђе аргументе и да будете спремни на интеракцију.
"Као што увек кажем млађим колегама дипломатама, морате да будете спремни да слушате друге више од бар 50 одсто времена, и ако то учините, знаћете много више о свету", поручио је Хил.
Како каже, САД омогућавају одлично глобално образовање и студент који је завршио студије у тој земљи, може да ради на било којем месту у свету.
Такође, истиче Хил, образовни систем САД је познат по својим иновацијама, унапређивању комуникације, како вербалне, тако и писане.
"Морао сам да објашњавам студентима да не желим 20 страна неког рада, већ пет страна нечег што има смисла. Не да после тих пет страна заспем читајући остатак. Дођи до оног битног и прећи на ствар је једна од најважнијих ствари у образовању код нас", поручио је Хил.
Министар образовања, науке и технолошког развоја Бранко Ружић рекао је да је размена студената посебно важна за Србију, а да је америчко-српска сарадња изузетно добра.
"САД су веома вредан партнер Србији у научном и технолошком развоју. Поред тога, у последних 140 година делимо исте вредности, укључујући достигнућа демократије и цивилизације", рекао је Ружић.
Он је додао да је изузетно важна и сарадња српских универзитета и научних установа са америчким.
"Србија је прошле године усвојила стратегију развоја образовања у Србији до 2030. године у којој је јасно предвиђен развој образовања тако да се оно унапреди како би се остварили потенцијали сваког грађанина, посебно детета", рекао је Ружић.
Како је нагласио, то захтева реформу образовног система, као и додатно образовање предавача и студената.
"У том смислу, размена студената је посебно важна за Србију, као и сарадња са универзитетима и научним установама", поручио је Ружић.