Годфри уручио донацију Центру за радиологију
БЕОГРАД: Амбасадор САД у Србији Ентони Годфри посетио је Клинички центар Србије и уручио је донацију Европске команде Војске САД Центру за радиологију која укључује ГЕ дата сервер, а чија је вредност 130.000 долара.
Годфри је рекао да је донација директан одговор на хитну потребу коју је препознао кабинет премијерке, а реч је о компјутерској обради.
Уз помоћ одговорног понашања власти и самих грађана тренд у броју заражених вирусом ковид 19 иде у добром смеру и надамо се да ће се тако и наставити. Врло брзо по наступању кризе акциони тим премијерке је видео да је најслабија карика коју Србија треба да реши управо компјутерска обрада података, портал е-здравље, и донација је директан одговор на ту потребу, рекао је Годфри.
Он је додао да је ово једна у низу донација, наводећи да је од 2006. године било више таквих, укупне вредности од више стотина хиљада долара иза које стоје амерички грађани, али и непрофитна организација "Дух Америке".
Ово су очигледно тешка времена за лекаре и медицинске сестре и друге раднике у овом сектору чија је улога тешка, али кључна. Ми ћемо се и даље трудити да сарађујемо и помажемно Србији у борби против паднемије, рекао је Годфри.
Амбасадор је подсетио да су САД донирале заштитну опрему да би особље на првој линији одбране од вируса било безбедно, те да је болницама широм Србије уручена опрема за стерилизацију и већи број тестирања.
У будућности ћемо тражити и нове начине за партнерство са министарствима, болницама, општинама и школама. Желимо да помогнемо лекарима да очувају здравље и безбедност грађана, рекао је Годфри.
Државни секретар Министарства здравља Борислав Векић захвалио је амбасадору Годфрију на донацији која, како каже, унапређује здравствени систем и значајна је за развој телемедицине.
Захваљујући софтверским решењима развојем тзв. рис програма унпаредићемо систем на тај начин где ће наши лекари постојеће дијагностичке процедуре моћи да очита на целој територији србије и то је будућност. Урађени скенери у Београду моћи ће да се читају у Нишу, Новом Саду и обрнуто, рекао је Векић.
Помоћник генералног директора КЦС Јовица Миловановић указао је да је реч о изузетно значјаној донацији.
Ми вршимо дневно на скенеру преко 55 прегледа у просеку тај број износи око 300 на месечном нивоу и значаано нам је да у сваком тренутку можемо да извршимо 3Д реконструкције и да може више лекара у исто време да прегледа снимак, рекао је Миловановић.
Миловановић је подсетио да су прегледи плућа били кључни код ковид пацијената и да су због тога били важни повезани софтверски системи.