Гледаћемо у небо ЗБОГ СУПЕРЋЕЛИЈСКИХ ОЛУЈA ЕВО КОГ МЕСЕЦА може да се ДЕСИ ПРВА
Суперћелијске олује које су се догодиле у јулу 2023. опустошиле су поједине делове Србије и нажалост, осим материјалне штете, било је и људских жртава због чега могућност од понављања невремена који прати оркански ветар не би требало тек тако препустити случају, а како су стручњаци и раније истакли за “Блиц”, благовремено упозорење би значило много.
Метеоролог Иван Ристић каже да ће се суперћелијске олује, ако их буде поново, догодити поново у јулу. Према његовим речима, све упућује на то да можемо да их очекујемо, а на питање како је могуће предвидети раније јако невреме са орканским ветром, могуће и са градом, такозвану супер олују, каже да ће се то прецизније знати тек крајем јуна.
- Треба пратити температуру мора и океана пошто ће оне дефинисати да ли ће бити суперћелијских олуја. Рецимо, ако крајем јуна одемо на Јадранско или Егејско море и у воду уђемо лагано, без стреса и потребе да се лагано угрејемо, и ако температура морске воде већ тада буде 25-26 степени, велике су шансе да ће током јула бити суперћелијских олуја -каже Ристић.
Објашњава да је граница за суперћелијску олују одређена са температуром мора од око 27 степени Целзијуса, а прошле године је температура Јадранског мора достигла и 29 степени почетком јула, због чега смо и имали 13. и 19. јула проблема са олујом.
- Већ крајем пролећа и почетком лета ћемо отприлике знати како ствари стоје, али за сада се не чине добро пошто је море топло. Ове године се није претерано ни хладило, а Атлански океан сада бележи максималну температуру икада. Извориште голфске струје, близу афричке обале, је најтоплије икада и то додатно подгрева опасност која може током лета да се деси – каже за “Блиц” Иван Ристић.
Шта је суперћелијска олуја
Ристић објашњава да су главне карактеристике суперћелијских олуја:
- Суперћелије су дуговечни ротирајући олујни облаци, системи великих, пространих размера и пречник суперћелије се креће између 20 и 50 километара, а може трајати и до неколико сати. Често су извор екстремних временских појава као што су олујни ветрови, град, поплаве, чак и торнада.
Како се заштитити од разорних последица суперћелијских олуја
Ако суперолују прати град, противградном одбраном може да се смањи штета, али када је у питању тако снажна олуја немогуће је спречити да град падне. Ракетама се обрће природни процес и покушава се да се олуји одузме вода којом формира зрна града. Дословно, воду у атмосфери претварамо у ситна зрна града, али не можемо да истопимо град у облаку. Треба бити приправан на појаву крупног града - који може да оштети фасаду, прозоре, и друго и да угрози безбедност људи и животиња.
Такође, треба бити информисан, пратити упозорења и радарске најаве поготово за све оне који планирају да имају активности на отвореном како би на време и безбедно могли да се склоне у случају наилажења јаке непогоде
- Главна разлика између олује и олује суперћелије је присуство смицања ветра са висином. У јужном делу Европе и широм Балканског полуострва, током јула и почетком августа 2023. постојали су повољни услови за формирање оваквих олуја. Имали смо веома топао и нестабилан ваздух пун водене паре, који је “гориво” за олује – каже Ристић.
Шта су нам урадиле суперћелијске олује
- Тог 13. јула се олуја развила у Словенији и трајала је преко 12 сати, захватила је пет земаља укључујући и Србију. Прешла је између 1.200 и 1.500 километара. Ова олуја је једна од најдуговечнијих праћених у Европи. Наиме, формирала се у југозападној Словенији, наставила је да се креће преко источне и североисточне Хрватске, преко јужне Мађарске, северне Србије И преко јужне Румуније, да би коначно разишла у западном Црном мору – каже Иван Ристић.
Подсећа и на олују која се догодила прошле године 5. августа.
- Циклон који се формирао Ђеновском заливу померио се из северне Италије у Словенију и Хрватску и наставио да се креће даље ка североистоку. Током проласка хладног фронта овог циклона преко Јадранског мора, прикупљена је велика количина влаге која је била “гориво” за развој и јачање олује. Добро развијен систем облака прво је прекрио запад Србије, а затим се фронтална зона постепено померала ка истоку и покрила је целу земљу. Ово невреме изазвало је град величине лешника до величине тениских лоптица у различитим деловима Србије - подсећа Ристић.
Шта је још карактеристично за суперћелијске олује
Суперћелијска олуја се креће врло брзо и често је њен смер непредвидив и то је једна од њених одлика зато што је везана за јаке висинске ветрове.
Како су метеоролози раније објаснили, у Србију суперћелијски облак најчешће долази са запада и југозапада, јер је то доминантан пут продора влаге нама са Атлантика.
Најчешће је ношена висинским ветровима западним, а колико ће бити јака зависи шта под тим подразумевамо, јер некада то може да буде само крупан град, а некада само обилна киша, а некада је праћена страшним ударима ветра, али, знатно је јача од обичних олуја које познајемо.
Дневник, Блиц