Француска стипендира 49 студената из Србије
БЕОГРАД: Амбасада Француске и Француски институт доделили су ове године стипендије за 49 студената из Србије, а сваке године на студије у ову земљу одлази око 750 студената из Србије.
Укупно 49 стипендиста отићи ће у Француску на јесен ове године, 28 на студије мастер два и доктората у коменторству које ће финансирати Влада Француске, док ће још 21 стипендиста уписати студије првог степена након завршене средње школе у Србији преко процедуре предуписа ДАП.
Стипендије покривају трошкове административног уписа на факултет, социјалног осигурања и трошкове живота, а предност је дата техничким и научним струкама, које чине 48 одсто стипендија.
Амбасадор Француске у Србији Фредерик Мондолони рекао је да студенти који одлазе у Француску постају део "велике породице" од готово 350.000 студената из целог света који студирају на француским универзитетима и високим школама.
Он је подсетио да је Француска четврта земља на свету која прима иностране студенте, као и да постоји мрежа "Франце Алумни Сербие" која окупља више од 200 бивших српских студената који су на неки начин повезани са Француском.
Амбасадор је рекао да је Француска толико атрактивна за студенте зато што отвара нове видике, ствара професионалне могућности и омогућава студирање у изузетно квалитетном окружењу.
Мондолони је истакао да је Париз други град на свету у категорији "где је добро студирати" после Хонг Конга, као и да је француски језик, после енглеског, језик који се највише учи и једини језик, уз енглески, који се говори на пет континената.
"Француска је и земља иновација и савремених токова, данас је то земља Европе која је најбоље представљена међу 100 најиновативнијих предузећа и сматра се земљом чија ће атрактивност у Европи највише порасти током наредне три године", рекао је Мондолони студентима.
Он је истакао да је квалитет француског високог образовања плод континуиране политичке амбиције, те да је образовање први извор трошкова државе и чини више од 20 одсто буџета Француске.
"Наш систем је познат по томе што олакшава запослење студената, проценат запослења студената који заврше универзитетски студијски програм износи 90 одсто за оне који заврше мастер, а 91 одсто за оне који стекну струковну диплому основних студија", рекао је амбасадор.
Додаје, да држава у просеку финансира са 11.740 евра сваког студента годишње, како би свима гарантовала приступ студијским програмима у државним установама.
Он је изразио наду да ће студенти који оду у Француску остати трајно везани за ту земљу, као и да ће радити на јачању француско-српске сарадње.
Државна секретарка министарства просвете, науке и технолошког развоја Ана Ланговић Милићевић пожелела је стипендистима пуно успеха и навела да је одлука о одабиру студија иза њих, а да их сада чека промена начина живота, упознавање са другом традицијом, културом и системом образовања.
Она је подвукла нове могућности за усавршавање које се пружају студентима и пожела им успех и срећу.
Међу стипендистима који ће отићи у Француску налазе се Долорес Комљеновић са општег смера билингвалног одељења Десете гимназије, Марија Томовић са природног смера Тринаесте гимназије, Наталија Каличанин са двојезичног програма Треће гимназије, Марија Петровић која ће проучавати технологију прављења вина након завршеног Пољопривредног факултета, Чарна Јовановић, докторанткиња Медицинског факултета, Маша Аврамовић са Факултета примењених уметности која ће у Француској похађати програм за анимацију и Стефан Стошић који ће уписати мастер студије након завршеног Економског факултета.