(ФОТО) ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК Прва тотална ендоскопска замена аортног залиска у Новом Саду - Револуција у српској кардиохирургији
- На Институту за кардиоваскуларне болести Војводине (ИКВБВ) у Сремској Каменици у понедељак је урађена прва тотална ендоскопска замена аортног залиска на том институту. Прва оперисана особа је 66-годишња жена, а у истом дану, идентичном методом, замењен је аортни залистак још једној 69-годишњој пацијенткињи. Обе жене, четири дана након захвата, осећају се добро и стабилног су општег стања – саопштио је Институт за КВБВ.
Најважнији бенефит оваквог захвата, који је најчешће проузрокован аортном стенозом, представља избегавање пресецања грудне кости, због чега је опоравак пацијента неупоредиво краћи, него код конвеционалне замене аортног залиска и траје свега неколико дана, а пацијент се већ за две недеље враћа нормалним животним активностима. Овај минимално инвазивни кардиохируршки захват радио је тим на челу са руководиоцем Клинике за кардиоваскуларну хиругију професором др Лазаром Велицким.
- Оно по чему је овакав приступ другачији и крајње иновативан јесте чињеница да кроз један минималан рез од три до четири центиметра између ребара приступамо срчаном залиску и мењамо га такође кроз тај мали рез - казао је након прве потпуно ендоскопске замене аортног залиска др Велицки.
Због свега тога, оваква операција сматра се микроинвазивним кардиохируршким захватом, а ова метода није много заступљена у свету и ради се углавном у развијеним европским земљама.
- Институт је од понедељка постао једно од свега 15-ак места на свету где се спроводи овај захват, што поткрепљује жељу ИКВБВ-а да постане етаблирани центар за минимално инвазивну кардиохирургију, препознатљив у регионалним, али и у глобалним оквирима, где би се кардиохирурзи из читавог света едуковали о тотално ендоскопској замени аортног залиска – кажу у Институту.
Аортна стеноза је друга најучесталија болест срца, одмах након коронарне болести. Она се сматра дегенеративном болешћу, а настаје пренагомилавањем калцијума и тада залисци почињу да стварају велики отпор протоку крви кроз аорту. До скоро се на ИКВБВ-у радило око 150 замена аортних залистака на годишњем нивоу, а само у првих десет месеци 2023. године урађено је већ 250 операција аортне стенозе.
Како је популација у Војводини, али и читавој Србији све старија, увођење тоталне ендоскопске замене аортног заслиска све више добија на значају, а њена перманентна примена се очекује у најближој будућности, док ће у току наредне календарске године бити примењивана на селектованим пацијентима.
Захваљујући Покрајинској влади, само у 2023. години ИКВБВ је набавио значајну количину нове опреме, укључујући и нови видео стуб, као и комплете инструмената који стварају предуслове да се програм минимално инвазивне кардиохирургије и даље развија. Исто тако, завршетком реконструкције Клинике за кардиоваскуларну хирургију ИКВБВ-а, добијени су најсавременији услови рада, као и услови за негу болесника по светским стандардима.
- Програм минимално инвазивне кардиохирургије одавно је започет на ИКВБВ-у у смислу кардиохирургије митралног залиска и то са великим успехом. Током наредне године, по пристизању додатне опреме, имплементираће се програм минимално инвазивне бајпас хирургије, чиме ће се заокружити услуге минимално инвазивне кардиохирургије, а које ће у потпуности бити на располагању пацијентима – додају у ИКВБВ.
Љубица Петровић