Филозофски факултет УНС прославио 64 године рада
По традицији, радно и свечано, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду прославио је 30. новембар, Дан Факултета. Филозофски факултет основан је пре 64 године и данас, на својих 17 одсека, има 5.500 студената.
У оквиру факултета делује и 17 центара, а ова високообразовна институција запошљава укупно 400 наставника и ненаставног особља.
Подсекретар Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, мр Катарина Ковачевић, запосленима на факултету и студентима честитала је годишњицу, истакавши да је то најстарија и једна од назначајнијих високообразовних институција у Новом Саду.
- Покрајински секретаријат, као оснивач Факултета, подржава друштвене науке и кроз пројекте као што је и “Право на прву шансу”, којим се најбољим младим научницима омогућава да одмах започну истраживачку каријеру и нађу место у академској заједници – рекла је Катарина Ковачевић; истакавши да је и велики одзив и учешће младих на конкурсу потврда добре сарадње Секретаријата и факултета Универзитета у Новом Саду, које ће и убудуће, и кроз пројектно финасирање и суфинасирање подржавати рад студената и научника.
Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Јакшић, упутивши честитке, подсетио је на то да институције није лако изградити. За то је потребан посвећен рад генерација и сигурно вођство с визијом.
- Ова годишњица је доказ и симбол трајања и квалитета Филозофског факултета који је у зрелим годинама - пуно тога је већ пружио али се није уморио и има још пуно тога да да - рекао је ректор Јакшић. – Филозофски факултет је и у ширим оквирима препознатљив члана породице Универзитета у Новом Саду. Током времена успео је да изгради реноме институције која нуди квалитетно образовање, која активно учествује у научним исраживањима, повезана је са светом, друштвено је ангажована, а уз све то представљња и простор слободне мисли – истакао је ректор Јакшић.
Награђени набољи студенти и млади истраживачи
На Дан факултета уручене су и награде и признања најбољим студентима Филозофског факултета. Награђени су: Александар Остојић, Миклош Фехер, Валентина Нађ, Драган Белеслић, Ивана Перић, Јована Обрадовић, Јована Попов, Кристиан Мирослав Кабас, Кристина Марић, Кристиан Фиреди, Лана Арсенијевић, Марија Грбић, Милица Зиројевић, Сара Шиповац, Наташа Грбовић и Татјана Кличковић.
Награде су добили и најбољи млади истраживачи и студенти докторских студија: мастер Наташа Дракулић, најбољи млади истраживач из области хуманистичких наука, мастер Милица Лазић и мастер Стефан Јањић, најбољи млади истраживачи из области друштвених наука Филозофског факултета за 2018. годину.
Све што је урађено није разлог да се спава на ловорикама, рекла је деканица Филозофског факултета, проф др Ивана Живанчевић Секеруш и најавила новину.
- Направили смо први двопредметни студијски програм у Србији, где ће студенти, што ми се чини де је наш одговор на предлог о дуалном образовању, студирати један програм, а добити два исхода. То је наш план развитка – истакла је Живанчевић Секеруш.
У оквиру прославе Дана Факултета одржан је Десети међународни интердисциплинарни симпозијум „Сусрет култура“. На Симпозијуму су обележена два значајна јубилеја: 200 година од првог издања Вуковог Српског рјечника и 90 година живота водећег светског лингвисте Ноама Чомског. На Симпозијуму је изложено више од 50 научних радова учесника из Мађарске, Македоније, Црне Горе, Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије. Пленарна предавања у част Ноама Чомског одржали су проф. др Ранко Бугарски и проф. др Сабина Халупка Решетар. Пленарна предавања у част Вуковог Српског рјечника одржали су: проф. др Александар М. Милановић, проф. др Исидора Бјелаковић и проф. др Јасмина Дражић.
У оквиру прославе, отворена је и изложба Библиотеке Филозофског факултета: ”Ноам Чомски у српској култури”, ауторке мр Љиљане Матић и Српски рјечник Вука Ст. Караџића (1818–2018), ауторки мр Наташе Белић и мр Милице Брацић.
У музичком делу свечаности наступили су воклани састав „Рес миранда” и гудачки квартет с Академије уметности у Новом Саду.
В. Црњански