Еколошки пројекат у вртићима и школама
Ове јесени Новосадски дечији културни центар постао је домаћин неформалној групи грађана „Снажно и одрживо“ за радионице на тему „Дечије играчке-батерије“.
У оквиру радионица предшколци и основци из Новог Сада су кроз филм и едукативине задатке учили о рециклажи електричног и електронског отпада и прикупљању и правилном одлагању батерија.
- Захваљујући сарадњи с Новосадским дечијим културним центром, децу из вртића „Дримленд“,„Маштоленд“ и „Бели анђео“и из Основне школе “Бранко Радичевић” упознали смо са изузетно важним темама из области екологије -каже Јасна Скомрак из Неформалне групе грађана „Снажно и одрживо“.-Уколико епидемиолошка ситуација буде дозволила, овог месеца орагнизоваћемо још неколико радионица на исту тему.
Деци, васпитачицама и наставницима који су учествовали у радионицама, као и и ученицима Средње стручне школе – саобраћајне и Е-гимназије, подељене су еколошке свеске, игре обоји цртеже и пронађи разлике.
Партнер у овом еколошком пројекту Неформалној групи грађана „Снажно и одрживо” је Е-рециклажа НС.
Овај пројекат изабран је на конкурсу Програма подршке неформалним групама за заштиту животне средине и одрживи развој заједница “Снажно зелено“ који спроводе Млади истраживачи Србије, у оквиру пројекта Зелени инкубатор – развој компетентног цивилног друштва за подршку имплементацији правних тековина ЕУ о животној средини.
Више од четрдесет година Млади истраживачи Србије покрећу и развијају активности које доприносе одрживом развоју, волонтеризму и заштити животне средине.Верујући у грађански активизам и важност локалних иницијатива, у сарадњи са Београдском отвореном школом и Инжењерима заштите животне средине развијен је програм подршке за наредне три године, који би требало да прерасте у заједнички, дугорочни рад на заштити животне средине.
Батерије садрже опасне материје – олово, кадмијум и живу. Тешки метали имају далекосежне негативне ефекте по животну средину и здравље људи. Процесом распадања и разградње тешки метали одлазе у земљу али и у подземне воде, и потом у ланац исхране. С друге стране, уколико се спале, тешки метали доспевају у ваздух у виду ситних честица, а даље опет у земљиште и воде. За акумулаторе и индустријске батерије у Србији рециклажа постоји, међутим, нема постројење за рециклажу кућних батерија али се оне сакупљају и извозе у рециклажне центре у ЕУ.
За учешће у овом програму могле су да се пријаве неформалне групе од минимално пет особа са пројектима подизања свести становништва о важности заштити и промоцији животне средине и природног наслеђа, креирања медијских садржаја малог формата, јавних манифестација и догађаја, трибинама, округлим столовима, радионицама, уличним акцијама, маркетиншким активностима за унапређење локалних зелених производа.
Обухваћене су и подршка изградњи или надоградњи и обнови зелене инфраструктуре мале величине, активности осмишљене за подстицање еколошки прихватљивих економских активности, борба против загађења и неодрживог коришћења ресурса, подршка увођењу добрих пракси и модела управљања животном средином из Европске уније, заговарање за заштиту животне средине у складу са стандардима Европске уније, приступ правној заштити у вези са питањима заштите животне средине и промовисање учешћа грађана у процесима доношења одлука у вези са животном средином.
Расположиви фонд програма “Снажно и зелено” за ову годину је скоро пет милиона динара, а биће подржано најмање 20 неформалних група у максималном износу од по 236.850 динара по пројекту.
Д. Девечерски