Едукацијом до бржег препознавања и лечења бола
Бол је често непрепознат проблем, а његово присуство може битно да утиче на квалитет живота.
Због тога оболели и њихове породице морају да буду едуковани и активни у процесу третмана, а бол код старих људи има неправедно низак приоритет, што може да доведе до озбиљних социо-економских последица. Како би се побољшала едукација у овој области, у Новом Саду се данас одржава међународни симпозијум “Бол у фокусу - осетљиве популационе групе”, који организује Удружење за истраживање и третман бола Србије, под покровитељством Европске и Светске федерације за бол и Покрајинског секретаријата за високо образовање и научно-истраживачку делатност.
- Лекарска струка захтева свакодневно унапређивање знања, а да би се то постигло и да би лекари пратили савремене медицинске токове, потребно је свакога дана да прочитају 17 радова, што је немогуће. Стога се организују бројне едукације, а Клинички центар Војводине препознао је значај третмана бола, као и мултидисциплинарни приступ који је потребан. Једна од таквих едукација је и симпозијум који се одржава у Новом Саду - казала је в. д. директора Клиничког центра Војводине професорка др Едита Стокић.
Управница Клинике за анестезију, интензивну терапију и терапију бола Клиничког центра Војводине др Мирка Лукић-Шаркановић истакла је да та установа има дугу традицију лечењу бола, те да постоје потребе и за лечење акутног бола, који је симптом болести, као и за лечење хроничног бола, који је болест.
- Више од 19 одсто људи у сваком тренутку има бол, и то од умерено интензивног, до интензивног бола. Ми имамо Амбуланту за третман бола и пионири смо и лидери у третману бола. Укључени су лекари различитих специјалности, који су едуковани и за канцерогени и неканцерогени бол - казала је др Лукић-Шаркановић и напоменула да сваке године у амбуланти, која је у Поликлиници КЦВ, имају 1.600 нових пацијената од којих је око 30 одсто због карцинома.
Примењује се мултудисциплинарни и мултимодални принцип за лечење и комбинације лекова, јер они делују на различитим путевима бола.
Др Томашевић-Тодоровић је истакла и да је КЦВ једна од ретких установа у региону која има овакав концепт лечења, јер осим Амбуланте за терапију бола у Поликлиници, имају и Амбуланту за мултимодалну терапију бола у Клиници за рехабилитацију, која има савремену опрему и ради осетљива тестирања и процену и третман мускулоскелетног бола.
- Клинички центар Војводине стално едукује лекаре и то и оне из примарне здравствене заштите, јер се они први сусрећу са пацијентима који се жале на бол, али едукујемо и становништво, као и институције - нагласила је др Лукић-Шаркановић и додала како је проблематика бола потцењена.
Управница Клинике за медицинску рехабилитацију КЦВ професорка др Снежана Томашевић-Тодоровић, која је и председница Удружења за истраживање и третман бола, истакла је да је ово Светска година за борбу против бола, а глави проблем је бол код осетљивих група.
- На симпозијуму имамо 17 предавача, од којих је њих шесторо из иностранства, а учествује и велики број стручњака из Београда и Новог Сада. Осетљиве групе су одојчад. деца, старији људи, особе са инвалидитетом, са когнитивним тешкоћама, психијатријским обољењима, они који су преживели тортуру- казала је др Томашевић-Тодоровић.
Текст и фото: Љ. Петровић