Ђукић:Разговараће се о отварању вртића при компанијама
БЕОГРАД: Дилему који вртић да одаберу и да ли ће за њихово дете бити места, немају једино родитељи којима чување деце обезбеђује фирма у којој раде, а министарка задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић каже да ће се следеће године на томе радити са послодавцима.
Послодавац је хтео да има једну комплетну сигурност. Следећа година ће бити прва где ћемо врло активно радити на комуникацији са послодавцима да видимо које су то стимулације, а то су најчешће заједничка улагања, финансијска средства како би се то и догодило, рекла је Ђукић Дејановић за РТС.
Према њеним речима, план је да у наредној години један део сопствених субвенција буде усмерен управо на отварање вртића у приватним компанијама.
То би временом смањило листе чекања, јер компанијски вртићи имају могућности да примају и другу децу ако остане слободних места.
Док су у Србији вртићи у оквиру компанија реткост, у појединим земљама Европске уније то није случај. Најбоља ситуација је у Немачкој где у свакој петој компанији постоји обданиште, док је у Аустрији, 12 одсто компанија отворило своја врата за децу запослених, наводи РТС.
Компаније које су процениле да би честа посета деци која су у близини родитеља, смањила продуктивност запослених, одустале су од отварања вртића. Да би то могао да буде потенцијални недостатак, психолози не споре, али истичу и бројне предности.
Пре свега се скраћује пут доласка и одласка из вртића, затим осећај да је мајка у близини је добар за дете исто колико је добар осећај за мајку да је дете у близини, даје још неку додатну сигурност. Ако се десе неке ванредне ситације, мајка може врло брзо да дође и да реагује за разлику од удаљеног вртића, каже Љиљана Филиповић, психолог.