Ђорђевић: Вршњачко насиље недопустив начин комуникације
БЕОГРАД: Вршњачко насиље постаје недопустив начин комуникације, изјавио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, додавши да то Министарство не сме остати по страни.
Он је на дводневној конференцији “Унапређење права детета кроз јачање система правосуђа и социјалне заштите у Србији”, рекао да постоји оправдана забринутост да се нека деца и омладина налазе у недопустивом положају.
Присутна је и појава напуштања школовања и то не само од стране ромске деце како се то мисли у јавности већ и друге деце. Такође, присутни су и прислини малолетнички бракови и све учесталије дигитално насиље. Министарство нити може нити сме остати по страни и не реаговати, већ мора ангажовати све своје капацитете и позвати и мотивисати центре за социјални рад како би се зауставиле негативне тенденције, рекао је Ђорђевић.
Он је у изјави новинарима истакао да деца представљају једну од најосетљивијих друштвених категорија којој се посвећује посебна пажња.
Конвенција о правима детета из 1989. године представља међународни споразум са највећим бројем ратификација и показује глобални консензус о неопходности озбиљног и темељног третмана детета у његовом најбољем интересу. Србија представља део тог мишљења и доследно примењује одредбе конвенције у свим друштвеним областима окренутим деци, рекао је он.
Ђорђевић је додао да породица представља најздравији амбијент за развој детета, а како је нагласио, ресорно министарство ће интензивно радити на социјалној подршци и заштити деце у свим областима друштвеног живота.
Највећем броју деце није потребна интервенција државе. Нажалост, једном броју деце је потребна наша помоћ, рекао је он.