Директорат за радијацију: У Србији око 570 радиоактивних громобрана
Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност процењује да се данас на територији Републике Србије налази око 570 радиоактивних громобрана од чега се преко 80 одсто налази на крововима и парцелама привредних и пољопривредних субјеката док је остатак на стамбеним зградама и јавним институцијама.
Директорат је у саопштењу поводом покушаја кријумчарења радиоактивне главе громобрана на граничном прелазу Бездан подсетио да је након препорука стручних међународних тела и организација 1981. године забрањена уградња радиоактивних громобрана Законом о заштити од зрачења и посебним мерама сигурности при коришћењу нуклеарне енергије.
Они упозоравају да руковање радиоактивним громобранима од стране неовлашћених лица представља опасност за та лица, а непрописно чување, демонтираних радиоактивних громобрана такође представља велику претњу по животну средину и здравље грађана.
Из Директората објашњавају да су радиоактивни громобрани током 1960-их и 1970-их година постављени на велики број јавних установа, привредних и пољопривредних објеката и локација као и стамбених зграда.
"У почетку су се у радиоактивне громобране уграђивали извори кобалта-60 (Цо-60), да би их касније, седамдесетих година прошлог века, заменили извори еуропијума-152,154 (Еу-152/Еу-154). Ови извори су се потом уграђивали у три различита типа радиоактивних громобрана који су се састављали у три различите фирме у Републици Србији", објашњавају из Директората.
Радиоактивни громобрани представљали су, како наводе, веома ефикасно средство за одбрану од елементарних непогода, али да су се временом показали као потенцијална опасност по животну средину и здравље грађана и то у случају њиховог пада или демонтирања од стране неовлашћеног лица.
Како кажу, радиоактивни громобрани не представљају опасност по животну средину ако су правилно постављени.
"У случају да се радиоактивни громобран не налази на предвиђеном месту, он може представљати потенцијалну опасност по лица која су у непосредном контакту (случајно или намерно, непознавањем да се ради о радиоактивном извору) и по животну средину услед директног излагања зрачењу и потенцијалне контаминације у случају физичког оштећења. Складиштење демонтираних радиоактивних громобрана врши се у централном складишту радиоактивног отпада", наводи се у саопштењу.
Они су, како кажу, током prеthodnih година покренули више иницијатива у циљу уклањања свих радиоактивних громобрана на територији Републике Србије.
"Током prеthodnih деценија, с обзиром на то да је уградња радиоактивних громобрана забрањена Законом, на иницијативу Директората спроведено је неколико кампања како би се уклонили радиоактивни громобрани са стамбених зграда и неких јавних установа. Опсежне акције су спроведене у неколико већих градова када су радиоактивни громобрани демонтирани са стамбених зграда и неких јавних установа. Ове кампање су организовале јединице локалне самоуправе, али у неким случајевима нису били покривени сви делови града тако да су уклоњени само они радиоактивни громобрани који су до тада били познати органима локалне самоуправе", пише у саопштењу Директората.