Дијабетес девети узрок умирања жена у свету
Две од пет жена са дијабетесом су у репродуктивном добу, што је више од 60 милиона жена у свету, а ова болест је девети водећи узрок умирања жена у свету, одговоран за 2,1 милион смртних случајева годишње, чуло се у Привредној комори Војводине, на скупу посвећеном Светском дану дијабетеса.
Светски дан дијабетеса обележава се свеке године на дан рођења Фредерика Бантинга који је са Чарлсом Бестом открио инсулин, 14. новембра. Лого овогодишње манифестације је плави круг који симболизује јединство глобалне заједнице у борби против шећерне болести, а кампања се обележава под слоганом „Жене и дијабетес – наше право на здраву будућност”.
„На жалост, 450 милиона људи у свету болује од дијабетеса, сваки једанаести становник планете има дијабет, а у Србији око 700 хиљада грађана и важно је да се упути порука да је дијабет нешто што може да се превенира“, рекао је покрајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић.
Систем здравствене заштите при лечењу пацијената који су оболели од дијабетеса унапређује се свакога дана, али у сарадњи са здравственим институцијама, са свим органима власти и медијима, веома је битно да се грађанима Србије упути порука за квалитетан живот и усавајање здравих стилова живота.
„Савремене тенденције и савремени трендови говоре у прилог томе да је кост бенефит везан за превенцију, нешто што је најважније у једном здравственом систему. Колико је добра превенција, толико је добар један здравствени систем“, истакао је секретар Гојковић.
Покрајинска влада осветљена плаво
Поводом Светског дана дијабетеса, седиште Покрајинске владе Војводине – Бановина је осветљена плавим светлом, које симболизује борбу против шећерне болести.
Помоћница директора Клиничког центра Војводине професорка др Едита Стокић истакла је да ће овогодишња кампања промовисати значај приступачне и једнаке доступности неопходним лековима, медицинској технологији, едукацији самоконтоле дијабетеса и информацијама потребним за постизање оптималног исхода лечења и унапређење превенције типа 2 дијабетеса.
„Стратегије за превенцију типа 2 дијабетеса треба да се фокусирају на здравље мајки, исхрану и друге здраве стилове живота пре и током трудноће, као и на исхрану одојчета и малог детета. Да би се обезбедило рано откривање дијабетеса, боља здравствена заштита жена и смањила матернална смртност, неопходно је на примарном нивоу здравствене заштите интегрисати скрининг дијабетеса и гестацијског дијабетеса у превентивне здравствене услуге жена. Женама и девојкама треба да се омогући лака и једнака доступност знању и ресурсима у циљу унапређења њиховог здравља, здравља њихових породица и превенције типа 2 дијабетеса“, рекла је др Стокић и напоменула да и здравствени радници треба да буду едуковани за откривање, лечење и праћење дијабетеса током трудноће
Тренутно више од 199 милиона жена живи са дијабетесом, а процењује се да ће до краја 2040. године број оболелих жена бити 313 милиона.
„Две од пет жена са дијабетесом су у репродуктивном добу, што је више од 60 милиона жена у свету. Дијабетес је девети водећи узрок умирања жена у свету, одговоран за 2,1 милион смртних случајева годишње. Жене оболеле од типа 2 дијабетеса имају приближно 10 пута већу вероватноћу да оболе од коронарне болести срца у односу жене које немају дијабетес“, истакла је др Стокић.
Одржан је и Симпозијум “Терапија типа 2 дијабетеса: Савремена инсулинска терапија у фокусу”.
Љ. Петровић