ДАНИ ЕНЕРГЕТИКЕ И САЈАМ ЕКОЛОГИЈЕ НА НОВОСАДСКОМ САЈМУ Зелена енергија обликује будућност
- Паметна политика је енергетски освешћена политика и коришћење обновљивих извора енергије и енергетска ефикасност ће нужно обликовати нашу будућност на путу ка декарбонизацији енергетског сектора којој тежимо до 2050. године. На том путу сектор зградарства је одговоран за велики део потрошње енергије и емисију штетних гасова - рекла је Дубравка Ђедовић Хандановић министарка рударства и енергетике на Данима енергетике и инвестиција и Сајму екологије на Новосаском сајму.
Подсетила је да се Србија обавезала да смањи емисију штетних гасова за 40 % до 2030. године у односу на 1991.
- Циљеви које смо поставили у интегрисаном националном енергетском и климатском плану су да до 2030. године енергетски рехабилитујемо око 1% зграда за становање годишње, затим 3%
јавних зграда и око 2,3% нерезиденцијалних, тј. осталих зграда. Мерама које предузимамо кроз програме субвенционисања, тежимо да до 2030-те рехабилитујемо 130.000 домаћинстава и око милион метара кубних јавних зграда. До сада је кроз програме које спроводи Министарство рударства и јединица локалних самоуправа енергетски санирано 20.000 домаћинстава у шта смо уложили 2,7 милијарди динара, а у току је јавни позив у 131 граду и општини за субвенције државе за замену столарије, термоизолације, замену котлова,постављање соларних панела и одзив грађана је одличан. Овај пројекат реализујемо у сарадњи са Светском банком и очекујемо да ћемо енергетски унапредити још 50.000 домаћинстава док је вредност пројекта 50 милиона долара - рекла је министарка.
- Један од пројеката који тренутно спроводимо је унапређење енергетске ефикасности у стамбеним породичним зградама прикључењем на системе даљинског грејања и прелазак на наплату према потрошњи топлотне енергије. У току је реализација за пријаву заинтересованих стамбених заједница у више од 20 градова да се укључе у овај програм и интересовање јесте велико. Очекује се да ће имплементација мера енергетске ефикасности у оквиру пројекта резултирати уштедом енергије од више од 35%, што ће се одразити на смањење пре свега трошкова енергије - додала је министарка.
- Поред тога Влада Србије је усвојила закључак којим се препоручује Електропривреди Србије да локалним самоуправама које су prеthodnе зиме спровеле препоруке и уштеделе, односно рационално користиле електричну енергију за јавну расвету и јавно осветљење и смањиле потрошњу у износу од најмање 5 % у односу на исти период прошле године, да се закључе уговори о снабдевању електричне енергије по повољнијој цени - напоменула је између осталог, Ђедовић Хандановић.
Међународни дани енергетике и инвестиција организовани су у сарадњи са Пројектом Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) “Боља енергија”.
Амбасадор Сједињених Америчких држава, Кристофер Хил похвалио је сарадњу између УСАИД-а и Министарства рударства и енергетике, који заједничким снагама раде на унапређењу енергетске ефикасности.
- Питања повећаног коришћења зелене енергије и енергетске ефикасности су најизраженије повезана у погледу сигурности снабдевања енергентима, као и смањењу зависности од увоза. Еколошки дуг за ову годину отпочео је 2. августа. Тог дана је популација потрошила више природних ресурса, него што ће их планета произвести у току године. Како смо нашу планету позајмили од наших потомака, циљ је да тежимо смањењу еколошког
дуга - рекао је покрајински секретар за енергетику Огњен Бјелић.
- Једна од за нас важнијих тема је пројекат енергетске санације јавних зграда на територији АП Војводине, коју спроводимо у сарадњи са Европском банком за обнову и развој и уз подршку стручних лица саФакултета техничких наука. Пројекат санације ће бити завршен у наредне две године за више од 50 објеката - додао је Бјелић.
Први пут је уз Дане енергетике и инвестиција одржан и Сајам екологије.