Данас је Светски дан птица селица
БЕОГРАД: Светски дан птица селица обележава се данас под слоганом "Птице повезују наш свет", а тим поводом Друштво за заштиту и проучавање птица Србије представило је седам врста које лете даље од других.
Међу њима је индијска гуска (Ансер индицус), која просечно прелази током сеобе 3.000 до 5.000 километара, а која у себоу креће из Монголије, Тибетанске висоравни и из северне Кине, током сеобе прелази преко Хималаја користећи мање од десет процената доступног кисеоника и достижући висину и до 7.000 м, а да за то не користи помоћ ветра.
На листи је и Шљука ливадарка (Gallinago медиа), којој је просечна раздаљина коју прелази током сеобе 6.800 км, а која без помоћи ветра достиже брзину и до 97 км/х.
Лапонска муљача (Лимоса lapponica) у Србији је ретка врста у периоду сеобе, а просечна раздаљина коју прелази током сеобе је 11.000 км. Њен пут од Аљаске до Новог Зеланда држи рекорд за најдужи птичји лет без престанка, лети преко 11.000 км без одмора.
Међу овим птицама је и велика спрутка (Цалидрис цанутус), такође ретка врста у Србији у периоду сеобе, а просечна раздаљина коју при томе прелази је 15.000 км и то с распоном крила од само 20 центиметара.
На лист је и аделијски пингвин чија је просечна раздаљина коју прелази током сеобе 17.600 км, а која пратећи сунце полази из гнездеће колоније до места на коме зимује у области Рош Сеа оф Антарцтица и назад.
Танкокљуни зовој је птица која прелази током сеобе 30.000 км, јер се сваке године сели са места на којима се гнезди у Тасманији и јужној Аустралији на Камчатку на Руском далеком истоку, да би потом наставио даље до Алеутских острва на Аљасци, а затим се окренуо око Тихог океана и вратио се дуж западна обала Северне Америке.
Иначе, највећу удаљеност прелази арктичка чигра (Стерна парадисеаеа) чија је просечна раздаљина коју прелази током сеобе 90.000 км, што је далеко најдужа сеоба позната у животињском царству, а коју ова птица прелази од Гренланда на северу до мора Ведела на југу.
Није чудно што је епско путовање овог светског путника инспирисало логотип БирдЛифе Интернатионала, чији је представник за Србију овдашње Друштво за заштиту и проучавање птица, илуструјући тиме глобални утицај ове мреже на заштиту птица и природе.