Данас је Светски дан борбе против шећерне болести
Дијабетес је у Србији, пети узрок умирања и пети узрок оптерећења болестима. Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, приближно 710.000 одраслих особа има дијабетес.
При томе, 465.000 или 8,1 одсто становништва зна за своју шећерну болест, а још 245.000 особа нема постављену дијагнозу и не лечи се. Фармацеутска комора Србије зато је одлучила да прва стандардизована услуга у апотекама широм наше земље буде везана за ову болест.
- Увођењем електронског рецепта, пацијенти који су на хроничној терапији, могу код свог изабраног лекара отићи само два пута годишње, али по лекове морају доћи у апотеку најмање једном месечно. Фармацеути у Србији могу умногоме да допринесу томе да пацијенти са дијабетесом воде квалитетан и нормалан живот и спремни су да им понуде савет више у вези болести - објашњава магистар фармације Јелена Стефановић Војиновић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите.
На увођењу ове стандардизоване услуге радило се скоро годину дана, а у апотекама се примењује од јула ове године. Едукацију је прошло 800 фармацеута, а циљ је да се велики број њих укључи у реализацију пројекта и да што већи број пацијената буде саветован на овај начин.
Услуга је осмишљена модуларно, у корацима, и пружа се при свакој пацијентовој посети. Пацијенти ће добити додатне сугестије и упутства како да реше недоумице у вези правилне примене терапије, примене инсулина, контроле нивоа шећера у крви и акутних компликација дијабетеса (хипогликемија, хипергликемија, кетоацидоза), метаболичке контроле (глукоза у крви, крвни притисак, липидни профил, БМИ), нефармаколошких мера (исхрана, физичка активност, престанак пушења) и превенције хроничних компликација дијабетеса (полинеуропатија, дијабетесно стопало, редовне контроле).
Фармацеут има чек-листу кроз коју пролази приликом пружања савета, а за сваки корак припремљене су и едукативне брошуре за пацијента које садрже најбитније информације везане за све аспекте дијабетеса као болести.
У креирању овог пројекта са члановима Фармацеутске коморе учествовали су стручњаци са Фармацеутског факултета. Услугу могу пружати сви фармацеути у примарној здравственој заштити, који су прошли одговарајућу обуку и едукације.
Љ. Петровић