Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Пракса из "Наше куће" потребна целој Србији

30.12.2021. 16:28 16:34
Пише:
Фото: Танјуг/Влада Републике Србије/Слободан Миљевић

БЕОГРАД: Родитељи деце са сметњама у развоју пре више од једне деценије основали су Удружење "Наша кућа" које ради по принципу социјалног предузећа, јер даје прилику младим особама са тешкоћама у развоју да стекну вештине, остваре приход и имају испуњен живот.

Удружење "Наша кућа" обишле су данас премијерка Ана Брнабић и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, дан након што је Влада Србије усвојила Предлог закона о социјалним предузећима, и поручиле да ће Србија, после 10 година чекања, тај закон добити почетком наредне године.



Брнабић је казала да не постоји лепши и бољи начин да се једна година приведе крају од тога да Влада Србије усвоји Предлог закона о социјалном предузетништву, а који би требало да донесе више солидарности и емпатије у наше друштво.



"Тај закон ће свакако помоћи да наше друштво буде још солидарније, да имамо већу емпатију сви заједно и да покажемо виши степен одговорности према најугроженијим категоријама нашег становништва", рекла је Брнабић.



Истакла је да је Предлог закона Влада Србије упутила Народној скупштини и додала да очекује да ће тај закон бити на дневном реду у јануару 2022. године, чиме ће бити један од последњих закона који ће се усвојити у овом сазиву скупштине.



Предлог тог закона је, каже, најбоља могућа порука државе да брине о свим грађанима, о најрањивијим, као и да верује у њих.



Објаснила је да социјална предузећа омогућавају најрањивијим категоријама друштва да раде, да се осамостале, да имају свој приход и да имају испуњен и смислен живот.



"Надам се да ће захваљујући овом закону бити још више предузећа и удружења као што је ''Наша кућа'' и да ћемо моћи ту праксу да имамо у целој Србији''", наводи Брнабић.



Нагласила је да ће социјалним предузећима држава пружати додатну подршку.



Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да се у "Нашој кући" осећала баш као у својој кући, управо због пријатне атмосфере и вредних младих људи.



"Овде су сви заузети, свако има свој део посла. Ови млади људи су одговорни, свесни и обављају свој посао. Можемо да видимо читав низ продуката који су направили, уникатних и ручних радова и управо је то циљ социјалних предузећа - укључивање читаве друштвене заједнице у циљу повећања запослености", рекла је Кисић.



Нагласила је да циљ социјалних предузећа није добит, већ је најбитније што таква предузећа укључују најрањивије категорије друштва за које се показало да имају неповољни положај на тржишту рада.



Међу њима су и, додала је, особе са инвалидитетом, старији од 50 година, жене, ромска популација.



Указала је да та предузећа имају обавезу да део добити усмере за јачање укључености најрањивијих категорија друштва, додајући да се део добити не усмерава само на повећање запослености, већ и за заштиту животне средине, улагања у културу, образовање.



Због тога су, нагласила је, заслужили да им држава пружа и финансијску и нефинансијску подршку и изразила задовољство што ће тај закон бити усвојен након 10 година чекања.



Представница Удружења "Наша кућа" Аница Сапасов представила је премијерки и министарки идеје и активности удружења у циљу запошљавања особа са сметњама у развоју.



Спасов је казала да поздравља чињеницу да ће идуће године бити донет Закон о социјалном предузетништву и додала да је врло важно да грађани знају да активности социјалних предузећа иду у прилог побољшању квалитета живота свих људи.



"Поготово оних којима је потребна подршка, јер ми овде радимо са особама са тешкоћама у развоју и на овај начин мислим да смо им обогатили живот и дали нове перспективе њиховој будућности", рекла је Спасов.



Изразила је наду да ће тај закон променити свест нашег друштва ка бољем и хуманијем приступу према рањивим групама, екологији и свим осталим проблемима.



У удружењу "Наша кућа" млади од паклица за цигарете праве папир, папирне кесе, картонске амбалаже, кутије за поклоне, честитке.

Пише:
Пошаљите коментар