overcast clouds
12°C
06.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0125
usd
106.1049
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Благојевић: Градња Тиршове 2 почиње у септембру

05.08.2021. 16:52 16:55
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Изградња нове универзитетске дечје болнице - Тиршова 2 почеће за око месец дана и биће завршена за две и по године, изјавио је данас за ТВ Танјуг директор Канцеларије за јавна улагања Марко Благојевић.

Он је рекао да је то тренутно највећи пројекат Канцеларије и да се на његовој припреми радило чак четири године.



"Сада смо коначно дошли до тога да можемо да почнемо са радовима и у року од месец дана би требало да почне ископ темељне јаме. Ради се о новом објекту од скоро 60.000 метара квадратних", казао је Благојевић.



Истакао је да ће када буде готов тај објекат имати квалитетну здраствену услугу, као било где у развијеним земљама света.



Тај пројекат је вредан око 100 милиона евра, додао је Благојевић.



Балгојевић је, такође, рекао да су завршени радови на изградњи Института за кардиоваскуларне болести Дедиње 2.



"Објекат Дедиње 2 је готов и то у року, што је јако добра вест. У току је набавка опреме и биће пуштен у рад у наредним месецима након што опрема буде уговорена и инсталирана. Тај објекат ће такође омогућити у тој области здравствена услуга на највишем нивоу", нагласио је Благојевић.



Подсећа да се широм Србије реализује низ пројеката или су у фази припреме.



Како је рекао, тренутно је у току потпуна реконструкција Опште болнице у Врању, затим Опште болнице у Аранђеловцу, завршена је прва фаза и у октобру треба да буду завршени радови хируршко - гинеколошког блока Опште болнице у Лозници, прва фаза је завршена када је реч о болници у Смедеревској Паланци, фаза један у Пироту треба у септембру да буде завршена.



Треба да почне ускоро обнова дела комплекса болнице у Кикинди, завршена је прва фаза у Лесковцу, затим у Прокупљу, припрема се друга фаза у Горњем Милановцу... , а у току су припреме за пројекте у Бору, Ћуприји, Крушевцу и другим градовима који имају опште болнице, казао је Благојевић.



Такође, велики посао је урађен када су домови здравља у питању, додао је он и истакао да су држави пођеднако важне и најмање здравствене амбуланте, као у Осечини где су радови били вредни 200.000 евра.



Подсетио је да се ради и КЦ Војводина, где је један објекат већ завршен - Интерна клиника, да се завршава КЦ Србије у Београду, а припема се КЦ Крагуејевац.



Додао је да ће у здравство бити уложено милијарду евра у наредних неколико година.



Благојевић каже и да је само пројектовање комплексна ствар и у том смислу наводи да приликом прављења пројекта за једну болницу, с обзиром да у Србији нису нове болнице дуго рађене, морала је и да се изводи експертиза, како наводи, мање - више из почетка.



Наводећи да су широм Србије започети велики капитални пројекти седамдесетих па до средине осамдесетих година, али да нису завршени, Благојевић каже да се сада ти пројекти раде како би се завршили.



Подсећа да је Клинички центар Ниш први клинички центар који је започет и завршен у Србији и то после 40 година,



"И тамо је као и у Београду започео и остављен, иста ствар и у Војводини, болница у Прокупљу започет пројекат и остављен на пола, таквих костура имате по целој Србији. Ми смо узели да их завршимо и омогућимо грађанима здравствену заштиту какву заслужују", казао је Благојевић.



На питање да ли су остварени сви циљеви који су постављени током поплава 2014. године, Благојевић каже да није тешко бити на бољем месту него у мају 2014.



"Тада нисмо имали закон, институцију, новац за те потребе. Нама је 2014. године било потребно три месеца да бисмо исплатили прву државну помоћ породицама чије су куће и имовина били угрожени, већ две године касније за исто нам је требало три недеље", навео је.



Како каже, кроз рад и сопствене грешке се учило, али је данас Србија на много бољем месту него 2014. године.



"Знамо пуно више, али нисмо безбеднији, јер смо суочени са интензивнијим и чешћим временским неприликама, интензивнијим и чешћим кишама, сушама, што је проблем у целом свету, не само код нас и како време пролази неће нам бити боље", рекао је.



Поручује да је зато важно да се свакога дана ради све што је могуће како би цела планета била безбеднија.

Аутор:
Пошаљите коментар