light rain
15°C
18.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БЕЗ ПАНИКЕ! ШТА УРАДИТИ АКО ВАМ ЈЕ ПРТЉАГ НА АЕРОДРОМУ ОШТЕЋЕН ИЛИ ИЗГУБЉЕН Адвокат ОТКРИВА када се води судски поступак, али и ко је КРИВ када дође до ове ситуације

30.07.2023. 08:23 10:09
Пише:
Фото: Printscreen Pink televizija/Pexels/Ilustracija

Вртешка за пртљаг се зауставља, али ви и даље стојите тамо без кофера - одмах након "пропуштеног лета" најгори сценарио за сваког путника. Али да ли то нужно значи да никада више нећете видети свој пртљаг? У 95% случајева одговор на ово питање је не. Сазнајте сада шта можете да урадите ако вам се изгуби кофер, које захтеве за одштету имате и који су савети за опуштено путовање са коферима.

Уколико вам је кофер оштећен одмах пријавите

Милан Поповић, адвокат, истиче за "Ново викенд јутро" на телевизији Пинк, да су овакве и сличне ситуације регулисане законом о облигационим и основама својинско правних односа у ваздушном саобраћају Монтреалском конвенцијом, као и општим условима сваке појединачне авио компаније.

-Постоји хијерархија између аката, општи услови пословања морају да се крећу у оквиру закона. Када говоримо о Ер Србији, они су прописали да уколико наиђете на ваш оштећен кофер имате рок од седам дана да им се обратите, а било би најбоље одмах. Уколико вам пртљаг касни, онда је то рок од 21 дан. Уколико се пробију ти рокови увек постоји могућност тужбе у року од две године- навео је Поповић. 

Они који су начинили штету су дужни и да вам надокнаде

Адвокат објашњава да је у пракси прилично тешко доказиво шта је било у коферу и колико вреди, а то важи за све покретне ствари. 

- Начелно, авио компаније захтевају од својих путника да се доставе рачуни за све ствари које су се налазиле у том коферу и онда ће, наводно, они испунити своју обавезу и платити. Они који су начинили штету су дужни и да вам надокнаде. Врло често грађани немају све те рачуне код себе за све те ствари, то је апсолутно нормално. Чак и да имате рачуне то није доказ да се то налазило код вас у коферу, то ће бити доказ да сте ви то купили. Да ли сте ви то отуђеили, уништили или га нисте спаковалито је посебно питање. Прописани су одређени паушални износи које авио компаније процењују. Уколико нисте задовољни са цифром коју вам понуде увек имате могућност судског поступка, где ћете ви то доказивати. 

Путник у сваком моменту може да одустане од путовања, уз одређене последице

Адвокат Поповић се дотакао и туристичких агенција које не желе да врате новац у случају ванредних ситуација, као што су пожари који су захватили медитеранске земље. 

-Закон о облигационим односима, у делу у којем се говори о уговору о организовању путовања, наводи се да путник у сваком моменту може да одустане од путовања, уз одређене последице. Уколико сте раније одустали од пута агенција ће имати мање трошкове, а уколико сте ближе путу одустали они ће имати право на веће трошкове. Начинили сте им трошкове. Што се тиче оваквих ситуација, то су оправдани, објективни разлози који и да су постојали у моменту закључења уговора с агенцијом представљали би такве разлоге да путник не закључи уговор. Онда организатор путовања има само стварне трошкове, реалне трошкове које морају да докажу да су имали како би се од вас наплатили. Постоји могућност и да путник одустане у току самог путовања. Онда ако имамо опет објективне разлоге, путник има право на повраћај новца. Уколико сте уплатили 10 дана, а били сте пет, имате право на повраћај половине. Ако не желе мирним путем да врате новац или смање цену увек постоји могућност судског поступка. 

Да се то десило у Србији прво би им био одређен притвор

О непријатној сцени из Туниса, која је последњих дана преплавила друштвене мреже, бруји цела Србија, али и регион, а адвокат истиче да је то неоправдано понашање туриста, те да су себи направили кривични поступак.

-Да се то десило у Србији применом Кривичног законика Србије, прво би им био одређен притвор јер код нас немају стално пребивалиште и постоји могућност бекства. А даље би се водио кривични поступак, само би се видело да ли је то кривично дело насилничко понашање у зависности од последица на телу тих радника рецепције у хотелу, може да буде лакша или тежа телесна повреда. Приликом закључивања уговора с агенцијом потребно је да детаљно уреде услове пута, како и услове смештаја. Уколико се разликују услови у уговору и они који су на терену, ви ћете лако моћи да у судском поступку доказати да постоји разлика и добијете накнаду штете за такво поступање које је супротно уговору који сте закључили- саветује адвокат.

Пише:
Пошаљите коментар