Београд зарадио око 800 милиона евра од туризма
БЕОГРАД: Београд је ове године од туризма зарадио од 750 до 800 милиона евра, каже директор Турстичке организације Миодраг Поповић и додаје да би за време трајања "Београдске зиме" престоница могла да заради још око 24 милиона евра.
"Сва улагања и инвестиције су итекако оправдане", истиче Поповић за Танјуг и напомиње да данас у Београд долазе гости из читавог света.
Према броју долазака, највише је, каже, турских гостију, а по броју ноћења израелских, док у првих десет месеци и даље предњаче туристи из региона, Немачке, сада и Кине, а драматично, каже, расте и број оних који долазе из Сједињених Америчких Држава.
"Година за нама је била обележена промоцијама Београда, од Чикага до Абу Дабија. Када смо почели са промоцијама, прво су биле регионалне, па онда европске, сада ево и светске и резултати су ту", рекао је Поповић.
Он истиче да је у prеthodnih неколико година отворен велики број хотела, наводећи да их је крајем 2013. године било 67, а сада их је 95, што је за трећину више, те се може закључити да су инвестиције у туризму значајно велике.
Према његовим речима, Београд више није сезонска дестинација, јер гости долазе током целе године.
"Нову годину, како претпостављам, завршићемо са негде милион, можда и преко милион гостију, односно преко два милиона ноћења. Уз једноставну рачуницу, значи да је Београд ове године од туризма зарадио, иако још зарађује, од 750 до 800 милиона евра", прецизирао је директор Туристичке организације Београда.
Према добити која се остварује, то је вероватно најуспешнија привредна грана, не само у Београду, додао је он.
Резултати су, напомиње, ове године 20 одсто бољи него прошле, а од 15 до 17 одсто бољи у односу на 2015. годину.
Каже да се Београд данас гради на основу оног што заради, а не на основу лихварских кредита, какви су били раније.
"Београд је много зарадио од туризма и онда се то улаже у инфраструктуру. То грађани виде на сваком кораку. Главни град, уосталом као и читава Србија, сада има значајан углед, па то опет доведе већи број људи. Пре неколико дана је, на пример, у италијанској 'Stampi' изашао афирмативан чланак са позивом за дочек новогодишњих празника у Београду", рекао је Поповић.
Када се погледа разлика у броју хотела од 2013. године до данас, види се да су огромна средства уложена, истиче Поповић, те додаје да се ускоро очекује и отварање Хилтона, што показује да се у туризму, али и генерално, иде напред.