Апел Жена против насиља: Добра процена ризика кључна
НОВИ САД: Од почетка 2019. године па све до 28. јула у Србији је у порордично-партнерском насиљу убијено 15 жена, указују из Мреже „Жене против насиља”.
Наводећи примере случаја у Новом Саду и Панчеву, када су убице имале изречене мере забране приласка по Закону о спречавању насиља у породици, Мрежа сматра да су та убиства правилном проценом ризика и поступањем по закону могла бити и спречена.
Зато позивамо основна јавнатужилаштва, центре за социјални рад и полицију у Србији да у рад група за координацију и сарадњу укључе женске групе и консултују их приликом листе ризика и израде плана заштите за жртву - наводи се у саопштењу Мреже „Жене против насиља”, а које је написала координаторка Удружења жена „Пешчаник” Снежана Јаковљев.
Женске групе познају историју одређених конкретних случајева насиља и њихове процене и мишљење могу бити од велике важности за зажтиту жене.
Када је реч о поступању у случају насиља, чињеница је да жене са искуством насиља често не желе, из страха или неког другог разлога, да се придруже кривичном гоњењу починиоца, али то не ослобађа поступајућег полицијског службеника обавезе да поднесе кривичну пријаву по службеној дужности. У саопштењу истичу да у Србији нема довољно места у сигурним кућама, да нису донета подзаконска акта за одређене законе и да још увек није успостављена јединствена база података. У закључцима у вези са применом Конвенције против дискриминације жена, ЦЕДОЊ Комитет осврће се на оно што и женске групе препознају као један од великих изазова у заштити жена од насиља у Србији, односно „неадекватне процене ризика“ од ескалације насиља.
Л. Р.