АЛЕКСАНДАР ЈЕ НАЈМЛАЂИ ПРАВОСЛАВНИ ВОЈНИ СВЕШТЕНИК ПО СВЕШТЕНИЧКОМ "СТАЖУ" Има 11 скокова из авиона, а овако је приступио ВОЈСЦИ!
За разлику од свих осталих занимања која човек може да одабере у свом животу, једино се војник заклиње да ће своју отаџбину бранити пре свега чашћу, али и својим животом. Непоколебива вера у Господа Бога таквој речи даје пун смисао и коначно испуњење онда када за то куцне одсудни час, поручио је у интервјуу за Курир војни свештеник јереј-капетан Александар Секулић.
Почетком августа 2013. године обновљена је верска служба у Војсци Србије, а овог месеца обележиће десетогодишњицу свечаном академијом. Секулић истиче да је таква одлука тековина која завређује сваку похвалу.
- Значај овог догађаја који обележавамо представља васпостављање лика и достојанства свих оних који својим животом несебично служе у ВС одвајкада па све до данас. Верска служба се, од самог увођења 1839, тачније речено, од њеног враћања 2013. па све до данас, развијала искључиво узлазном путањом. Број свештенослужитеља расте, иако интересовање за служење у војним условима заправо представља лични изазов и проверу истинитости наше намере да се заиста посветимо служењу Богу и роду.
Можете ли нам рећи нешто више о вашем ангажману у ВС? Гајите љубав према вери, отаџбини и према ВС?
- Говорим као најмлађи војни свештеник, не по годинама живота, већ по свештеничком "стажу". Чин који имам у ВС је капетански, и то управо због дужине prеthodnog радног стажа у Патријаршији српској, у којој сам радио од 2009. године. Истина је, може се рећи да сам падобранац почетник, или што би искусни и прави падобранци жаргонски рекли "гуртнаш". Имам укупно једанаест скокова, од којих један тандем, шест из авиона "цесна 182" и четири из авиона "антонов АН-2". Управо је помињање ове падобранске приче својевремено, тачније крајем 2020. године, изнедрило питање на које сам могао дати само један тачан одговор, а питање је гласило: "Желиш ли да постанеш војни свештеник?" За мене лично, то је било питање части. Тако сам од 22. новембра 2021. године почео званично да служим у ВС. Поред тога, прибројан сам братству Цркве Светог Александра Невског, у којем служим од Видовдана 2009. године. Љубав према вери, отаџбини и њеној војсци за мене су истинска и суштинска питања смисла и садржаја живота.
Прате их у стопу
Свештеници у мантији и чизмама
Припадници ВС су различитих вероисповести, али су сви равноправни. Колико их ваше присуство додатно мотивише?
- Знам да се сваки од свештеника труди да на свој начин и према мери дара који му је Господ пружио допринесе да се и у стварности оствари она књишка дефиниција да смо ми ту "у функцији развоја, изградње, одржавања и повећања оперативних способности ВС". Знам војне свештенике који се не устручавају да с припадницима војске прођу најстроже и најзахтевније обуке, да их у стопу прате, дословно и "по шумама и горама", на небу, по води и у води... Сматрам да је, иако је ова земља више пута мењала своје име, питање нашег идентитета заветно. Имамо много разлога да пожртвовано чувамо образ своје Мајке Србије и да се поносимо нашом светом службом која нам је од Бога поверена.
Колико се поштују верска права у ВС? Колико има православних богослужбених простора, а колико православних свештеника распоређених унутар јединица ВС?
- Један наш сабрат, војни свештеник, воли да каже да он нема "кантар на коме би измерио веру војника" и чију би меру приказао надређеним старешинама. Без обзира на то, сигуран сам да се верска права у потпуности поштују и заиста ми није познат ни један једини случај кршења уставног права слободе вероисповести било ког припадника ВС. Имамо отворену могућност да нам се обрате чак и припадници других вероисповести ради разговора на било коју тему која их занима. Што се тиче броја богослужбених простора који су доступни православним верницима, од планираних 50, за сада је укупно 41 у функцији. Имамо 20 војних свештеника. Сви они су професионална војна лица, истовремено и свештенослужитељи Српске православне цркве, углавном јереји и протојереји, као и официри ВС рангирани у чиновима од потпоручника до потпуковника.
курир