ПИО ФОНД ДАО ДЕТАЉНО ОБАВЕШТЕЊЕ На сајту доступни сви подаци, овако се ПРАВИЛНО рачуна износ пензије
Обрачун подразумева стављање у однос укупне зараде од 1. јануара 1970. године са просечном годишњом зарадом у Србији за сваку календарску годину.
Питање које свакога занима, кад год да ће ићи у старосну пензију, јесте колико новца може да очекује месечно.
Обрачун подразумева стављање у однос укупне зараде од 1. јануара 1970. године са просечном годишњом зарадом у Србији за сваку календарску годину.
На тај начин израчунава се годишњи лични коефицијент, с тим што он не може бити већи од пет.
Одговор даје и сајт Фонда ПИО, према оствареном пензијском стажу и зарадама, односно основицама осигурања за које је плаћен допринос за пензијско и инвалидско осигурање.
Збир годишњих личних коефицијената се дели са периодом за који су обрачунати и добија се лични коефицијент који не може бити већи од 3,8.
Тако добијен лични коефицијент се множи са укупно оствареним пензијским стажем и општим бодом који представља фиксни износ који се усклађује на исти начин као и пензија.
Иначе, да подсетимо, стаж за обрачун износа пензије не може износити више од 45 година.
Превремена старосна пензија се одређује на исти начин као и старосна, с тим што се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец ранијег одласка у пензију, с тим што умањење може износити највише 20,4 процената.
Инвалидска пензије се одређује на исти начин као и старосна пензија, али се приликом обрачуна увећава и за додати стаж који зависи од навршених година живота и пола осигураника.
Ако је инвалидност проузрокована повредом на раду или професионалном болешћу, пензија се обрачунава према пензијском стажу од 40 година.
Породична пензија се одређује на основу старосне, односно инвалидске пензије умрлог осигураника и то у проценту који зависи од броја чланова породице (за једног члана 70 одсто, за два – 80, за три – 90, а за четири и више чланова – 100 процената).
penzionisani.bizportal.rs/dnevnik.rs