few clouds
13°C
16.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0114
usd
107.4386
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НЕПРОФИТНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ МОГУ И ДА ЗАРАЂУЈУ Ипак, постоји правило како могу да троше новац

16.10.2024. 17:29 17:46
Пише:
Фото: Dnevnik/I. R.

У основној дефиницији Закона о удружењима наводи се да је битна карактеристика удружења да су, као добровољне невладине организације са својством правног лица, у суштини непрофитне.

Њихов циљ није профит, већ остваривање заједничких циљева и интереса који превазилазе могућности појединца. Ове чињенице се јасно наводе приликом оснивања организације и дефинисања њеног статута.

Врсте удружења грађана

Познајемо различите врсте удружења грађана, која се разликују по сврси свог деловања и циљевима које су чланови себи поставили приликом оснивања. Најчешћа су удружења заснована на чланству, у која се чланови добровољно удружују у циљу постизања заједничких циљева.

Друга два облика удруживања су дефинисана као посебна.

Пословна удружења обухватају правна и физичка лица која се удружују на основу добровољног чланства ради остваривања заједничких пословних циљева.

Професионална удружења, пак, окупљају људе из одређене професије или делатности, који се такође удружују на основу добровољног чланства у организацији ради остваривања заједничких циљева.

Међу најпознатијим невладиним организацијама су удружења за заштиту животне средине и животиња, као и студентске, мировне и хуманитарне организације.

Оснивање удружења грађана

Удружење грађана могу да оснују најмање три правна или физичка лица. Под условом да најмање једно од ових лица има сталну адресу или седиште на територији Републике Србије.

Први корак је доношење оснивачког акта и избор представника за заступање на оснивачкој скупштини удружења. Оснивачким актом се наводе имена или звања оснивача и адреса њиховог седишта или пребивалишта, као и назив и адреса овлашћеног лица које заступа удружење.

Акт садржи и овлашћење за остваривање циљева ради којих је удружење основано. Ту је и датум доношења акта и потписе свих оснивача, заједно са подацима о њиховим личним документима, пише Курир.рс.

удружење
Фото: pixabay/ilustracija

Правно лице као оснивача заступа његов заступник својим потписом, печатом, матичним бројем и пореским бројем правног лица.

Према члану 4 Закона о удружењима, упис у регистар удружења је добровољан. Удружење стиче својство правног лица даном уписа у регистар.

Фото: Dnevnik.rs

Како се финансирају невладине организације

Постоји неколико различитих начина за финансирање удружења. Финансијска средства најчешће прибављају путем разних конкурса државних или приватних институција, на које се удружења пријављују и представљају своје пројекте. Остале врсте финансирања су субвенције, плаћање чланарине удружења, донације и добровољни прилози или поклони.

Ради транспарентности пословања, многе невладине организације јавно објављују податке о начинима и изворима финансирања и својим текућим и завршеним пројектима.

Приходи удружења

Као што је објашњено на почетку, удружење грађана је у основи непрофитна организација. Међутим, удружењима је омогућено да прибаве финансијска средства која су им потребна за рад.

Они могу легално да остварују приход на основу члана 36. Закона о друштвима, који им омогућава да средства прибављају на више различитих начина: путем донација и поклона, путем чланарине, новчаних субвенција, камата на акције, добровољних прилога, закупнина и дивиденди.

Физичка и правна лица која дају прилоге и поклоне удружењима могу бити ослобођена припадајућих пореских обавеза у складу са законом којим се уводе одговарајући јавни приходи.


Да ли се удружења могу бавити економском активношћу и остваривати профит?

Невладине организације могу обављати и привредне или друге активности које им доносе профит. Члан 37. Закона о удружењима грађана им то дозвољава, под одређеним условима.

Делатност се мора одвијати у мањем обиму, оном који је неопходан за постизање циљева удружења. Истовремено, та активност мора бити предвиђена статутом удружења и у складу са његовим статутарним циљевима.

Профит удружења

Према члану 37. Закона о друштвима, удружење нема право да добит остварену привредном или другом делатношћу расподели својим оснивачима, члановима, члановима органа удружења, директорима, запосленима или са њима повезаним лицима.

Сва добит коју удружење оствари из овог назива мора се користити за непрофитне делатности, односно делатности које доприносе остваривању циљева који су били записани статутом удружења у време његовог оснивања.

Лица која су у радном односу у удружењу остварују, по закону, редовна примања која им удружење исплаћује из својих средстава добијених на горе описане начине.

Рачуноводствени извештаји и вођења пословних евиденција

У складу са финансијским пословањем удружења, удружења морају водити потребне пословне књиге из области рачуноводства и одговорна су у области рачуноводствених извештаја. Члановима удружења се, у складу са законом и на начин утврђен статутом, достављају годишњи извештаји и годишњи обрачуни о раду удружења.

Извор:
Kurir/BiF
Аутор:
Пошаљите коментар