ЛАКО ПРЕД ЦАРИНИКЕ Ево шта смете да унесете у Србију из иностранства БЕЗ ЦАРИНЕ И КАЗНЕ Детаљан водич ПОВРАТКА ПДВ-а
Од јутрос се очекује појачан саобраћај, јер се спаја викенд са државним празником, Даном примирја у Првом светском рату, који се обележава 11. новембра и пада у понедељак. Још већа гужва очекује се у понедељак поподне и увече, јер многи овај мини одмор користе за пут у иностранство, где може да падне и шопинг.
Али, проблем може да настане на повратку, приликом уласка у земљу, ако се не придржавате правила Управе царине Републике Србије.
Наши држављани, према прописима, поред личног пртљага, без плаћања увозних дажбина могу да унесу и робу за личне потребе, чија вредност не прелази износ од 100 евра по особи.
Ипак, количина неких ствари које унесемо је ограничена, а ево и списка:
50 цигарета, 25 цигарилоса (до 3 грама по комаду), 10 цигара, 50 грама дувана или одговарајућа комбинација наведених производа
- 1 литар жестоког алкохолног пића или 1 литар пенушавих и ликерских вина или одговарајућа комбинација наведених пића и 1 литар осталих вина
- 1 парфем (до 50 мл) и 1 тоалетна вода (до 25 мл)
- мобилни уређаји конфигурисани за личну употребу (лаптоп, таблет, мобилни телефон итд.)
А новац?
Унос девиза у Републику Србију је слободан, али је износ ограничен. То значи да можете унети новца колико год желите, али ако је реч о суми која по особи износи 10.000 евра или више (у динарима или другој страној валути), дужни сте да то пријавите. Затражите од царинског службеника да попуните образац пријаве који је доступан на свим граничним прелазима, као и на сајту Управе царина. Резиденти Републике Србије у готовини из земље могу изнети 10.000 евра или више само на основу доказа о исељењу.
Динари у већем износу од динарске противвредности 10.000 евра по особи могу се уносити у Републику Србију ако су купљени код стране банке и то до износа из потврде те банке.
Платне картице можете слободно уносити и износити из Републике Србије.
Храна обично буде проблем, ево и зашто
Како је речено Блицу из Управе царине, ако се са путовања враћате у Србију, можете унети онолико хране колико је потребно за личне потребе вас и ваше породице током путовања, али под условом да је фабрички упакована и да има декларацију произвођача.
Уколико је реч о храни животињског порекла, њен унос је лимитиран на количину до једног килограма, под условом да не долази из земаља из којих је њен увоз или транзит забрањен. Ипак, уколико количина меса прекорачи један килограм, те у вашој торби имате рецимо 2,5 килограма пршуте, највероватније нећете имати никаквих проблема при уласку у Србију. Ипак, важно је да не уносите огромне количине хране, за које би свако посумњао да ће бити коришћене за препродају. И, што је још важније, храна мора бити фабрички упакована. Било би добро да понесете и рачун из продавнице.
Које лекове можете унети у Србију
Путник може уносити/износити лекове за личну употребу, као и лекове за свог кућног љубимца који путује с њим и то у количини која је неопходна за уобичајену терапију, а која не може бити већа од шестомесечне потребе у току календарске године, зависно од природе и дужине болести, коју има он или кућни љубимац ког води са собом. Понесите и налаз лекара, довољно је да га сликате, односно, лекарски рецепт, ако планирате да купите неки лек у количини већој од једне кутије.
Накит и драгоцености
Најсигурније је да пријавите све драгоцености које носите са собом и поштедите себе непријатности и ризика да вам оне буду привремено или трајно одузете. То се односи како на лични накит који носите на себи или у пртљагу, тако и на инвестиционо злато у облику плочица, полуга и новчића. Веома је важно да све пријавите, јер уколико царински службеници током контроле пронађу непријављене драгоцености, ризикујете да се нађете у прекршају.
Повраћај ПДВ-а u Грчкој снижен за куповине од 50 евра навише
Приликом куповине у иностранству имате право на повраћај пореза на додату вредност. То је процес који омогућава путницима да поврате новац потрошен на ПДВ за производе купљене током боравка у иностранству. Процес повраћаја ПДВ-а варира од земље до земље, али основни принцип је исти: купци који не пребивају у тој земљи могу повратити ПДВ плаћен за одређене производе које извозе из земље куповине.
Да бисте били квалификовани за повраћај ПДВ-а, морате бити страни држављанин који не пребива у земљи куповине.
Производи за које тражите повраћај ПДВ-а морају бити намењени личној употреби, а не за комерцијалне сврхе. Такође, постоји минимални износ потрошње који варира од земље до земље и који је потребно да остварите како бисте били квалификовани за повраћај.
У Италији, на пример, минимални износ куповине за поврат ПДВ-а износи 155 евра. У Аустрији је то 75 евра, док је у Мађарској око 160 евра, а у Француској 100 евра. Грчка је недавно снизила лимит на 50 евра, а у Словенији и Хрватској лимити износе 50 евра.
Поступак повраћаја ПДВ-а генерално укључује показивање пасоша приликом куповине и добијање посебног рачуна или „Global Refund Cheque“. Пре напуштања земље, на царини се пријављује купљена роба, показују рачуни и добијају се потребни печати. Зависно од земље, повраћај ПДВ-а може бити исплаћен у кешу на лицу места или је потребно вратити се у исту продавницу у року од обично шест месеци.