АКО ОВДЕ РАДИТЕ И ОДЕТЕ НА БОЛОВАЊЕ, МОГУ ДА ДОЂУ ДА ВАС ПРОВЕРАВАЈУ Позната компанија примењује ЈУГОСЛОВЕНСКЕ МЕТОДЕ
Произвођач електричних аутомобила Тесла у немачком Гринхајдеу уводи контролу боловања, сматрајући да лекарска реч није довољна. Овај, некадашњи југословенски систем комисије која вам долаз на стан, тако је, захваљујући Масковим идејама, добила нови живот.
Теслин менаџер Андре Тијериг у изјави за немачку новинску агенцију ДПА каже да то није „ништа необично“ и брани те поступке због тога што су људи „често на боловању“.
Тијериг тврди да то раде „многа предузећа“, а за посете каже да то нису никакви контролни обиласци болесних, него „кућне посете људима који су на боловању“. Циљ таквих посета је, како додаје, апеловање на „радни морал запослених“.
Представници синдиката ИГ Метал не слажу се с тим образложењем. Кажу да су такве посете „неприхватљиве акције“ и оптужују руководство фирме да је у њиховој фабрици оптерећење радника превелико и да људи због тога чешће обољевају.
На боловању 15 одсто запослених
Повод за ненајављене контроле запослених који су на боловању био је, према наводима управе, натпросечно велики број оних који су током летњих месеци били на боловању.
- Повремено је то било 15 одсто или више - каже Тијериг.
О контролама запослених на боловању извештава и немачки економски дневник „Ханделсблат“. Те новине су се позивале на аудио-снимак с једне скупштине запослених одржане прошле недеље, који је достављен новинарима.
- Људе смо информисали о кућним посетама на скупштини запослених и образложили наш поступак.Реакција запослених је била – „велико одобравање“ - каже Тијериг. Осим тога, каже да је уочио да су радници „фрустрирани“ због одсуства њихових колегиница и колега.
- Утврдили смо да више од 200 сарадника, који су и даље примали плату, у овој години уопште нису радили. Они најмање сваких шест недеља донесу нову потврду о боловању. Зато смо одабрали двадесетак случајева (за посете) - каже Тијериг.
У ненајављене кућне посете није ишао менаџер Тијериг, већ шефови производног и персоналног одељења.
- Већина није била код куће, а делом је утврђено веома агресивно понашање - каже Тијериг.
Тесла каже - услови рада нису узрок боловања
Према мишљењу тог Теслиног менаџера, услови рада на радном месту нису разлог боловања великог броја запослених.
- У нашим анализама одсутности постали су очигледни неки феномени: петком и у касним сменама око пет одсто више сарадника било је на боловању него другим данима у седмици - каже Тијериг. - То није индикатор за лоше услове рада, јер су они исти свих радних дана и у свим сменама. То сугерише да се немачки социјални систем помало искоришћава.
Тесла има више од 1.500 тзв. „изнајмљених радника“ (људи који се ангажују преко посредничке фирме). Они раде у истим условима, а код њих је стопа боловања само два одсто, каже Тијериг.
Менаџер уједно наглашава да став компаније није да генерално сумња у раднике.
Ми смо хтели дијалог са сарадницима и да сазнамо шта се код њих догађа. Лична посета има другачији ефекат него телефонски позив. И – број боловања се смањио - истакао је менаџер. - Утврдили смо ефекат побољшања, али не искључујем даље ненајављене кућне посете радницима који су на боловању.
Синдикат оптужује компанију за притисак на болесне
Шеф синдиката металаца за Берлин, Бранденбург и Саксонију, Дирк Шулве, критикује ту праксу у Тесли. Каже да се тиме врши притисак на болесне.
- Запослени из готово свих одељења те фабрике причају о екстремно великом радном оптерећењу. Ако персонал недостаје, онда се притисак врши на болесне, а они који су још здрави преоптерећују се додатним послом. Ако руководство предузећа жели заиста да смањи број боловања, онда би требало да разбије тај зачарани круг - навео је он.
Тијериг пак тврди да његова компанија „заиста много чини“ у циљу заштите на раду и стварања бољих радних услова. Подсећа да у склопу фабрике постоји теретана, да су ангажовани лекари, физиотерапеути, а указује и на ергономска побољшања на радним местима.