АГЕНЦИЈА ФИЧ ПОЗИТИВНО ГЛЕДА НА СРПСКУ ПРИВРЕДУ Србија на пола корака до инвестиционог кредитног рејтинга
Агенција Фич доделила је Србији кредитни рејтинг са оценом ББ+, с позитивним изгледима за повећање, а та оцена је веома добра за Србију, имајући у виду актуелни геополитички тренутак, изјавила је вицегуверка Народне банке Србије Ана Ивковић.
Србија је у октобру прошле године, да подсетимо, већ добила први пут у историји инвестициони кредитни рејтинг и то од најкредибилније агенције „Standard end Purs”,
Ана Ивковић наглашава да је, према агенцији Фич, Србија само на пола корака од инвестиционог рејтинга.
Ивковићева указује на то да Фич у свом извештају за Србију истиче ту добру комбинацију економских политика, пре свега монетарне и фискалне и то се, како додаје, одражава на снажан економски раст.
„Србија је у периоду од 2021. до 2024. године имала просечан раст БДП-а од 4,6 одсто. Имајући у виду анемичан раст наших кључних спољнотрговинских партнера, пре свега Немачке и Италије, то је фантастичан резултат”, сматра вицегувернерка Народне банке.
Позив великим играчима
Ивковићева наводи то да када и од Фича добијемо инвестициони рејтинг да се може очекивати долазак нових инвеститора, код којих је услов баш таква оцена од најмање две агенције.
Сматра да није било оваквог геополитичког амбијента да би Србија и од Фича, као што је већ добила од „Стандард енд Пурса” већ добила инвестициони рејтинг.
Додаје да је одлична перспектива даљег раста, указујући да је прошлогодишњи дефицт био два одсто, што је боље од планираних 2,7 одсто.
Имамо учешће јавног дуга у бруто домаћем производу од 47,4 одсто, а европски просек је 90 одсто, каже Ана Ивковић.
Оцена рејтинга ББ+, коју је дао Фич, односно позитивни изглед за повећање, знак је међународним кредиторима да Србија има здраву економију и да може да се позајмљује новац по нижим каматним стопама, сагласна је Ивковићева.
Вицегувернерка НБС наглашава да је раст бруто домаћег производа и основа и за даљи раст зарада и запослености.
Додаје да и Фич очекује да учешће јавног дуга у БДП-у до 2027. буде на око 45 одсто, али и ниже каматне стопе.