ЕВРОПСКЕ БЕРЗЕ РУШЕ РЕКОРДЕ АМЕРИКА ПОСРЋЕ Повећана војна потрошња и могућ мир у Украјини пријају ЕУ, „преко баре“ Трампове царине уносе неизвесност
Европске берзе настављају да надмашују америчке, упркос недавном опоравку Волстрита. Банкарски и индустријски сектор предњаче у расту, захваљујући нижим вредновањима, очекивањима скока у војним издацима и оптимистичним економским прогнозама.
У уторак су европске берзе прекинуле тродневни пад након вести да би амерички председник Доналд Трамп могао да ублажи царинску политику. Панконтинентални индекс Стокс 600 (порастао је за 0,67%, немачки ДАX скочио 1,13%, док је француски ЦАЦ 40 ојачао 1,08%.
Од почетка године, европске акције доминирају – Стокс 600 је порастао 8,9%, а немачки ДАX чак 16%, док су С&П 500 и Насдак у паду за 3% и 5,4%.
Шта покреће европски берзански скок?
Кључни разлози за раст европских тржишта су:
- Релативно ниже вредновање акција у поређењу с америчким тржиштем.
- Повећана војна потрошња и економски стимуланси.
- Лабавија монетарна политика у еврозони.
- Могућ прекид рата у Украјини, што буди оптимизам за економски раст Европе.
Аналитичари Голдман Сакса предвиђају да ће европске акције наставити раст са потенцијалним скоком од још 5-6% у наредних 12 месеци.
Позитивни економски подаци такође доприносе оптимизму. С&П Глобал је у понедељак објавио боље од очекиваних резултате ПМИ индекса за кључне европске привреде. Иако се сектор производње и даље смањује, пад у Немачкој је најмањи од септембра 2022. године.
Трампове царине уносе неизвесност у САД
Док Европа бележи раст, америчко тржиште се суочава с проблемима. Трампове царинске политике и настојања да смањи трговински дефицит уносе неизвесност у економску будућност САД, што штети вредновању акција, посебно у технолошком сектору.
У уторак су подаци Конференс борда показали да су очекивања америчких потрошача пала на најнижи ниво у последњих 12 година.
Акције европских банака обарају рекорде
Европске банке су тренутно најпрофитабилнији сектор у оквиру Стокс 600 индекса – само у последња три месеца финансијски сектор је скочио 23%, а од почетка године чак 25%, док је целокупан Стокс 600 порастао за скромнијих 5%.
Кључни фактори раста банака су снажни пословни резултати, великодушне дивиденде и програми откупа акција, пише Јуроњуз Бизнис.