Замена није свима по вољи
ГАЈДОБРА: Од првог дана ове године комуналну делатност у Гајдобри, уместо сеоског д.о.о „Универзал“ које је запошљавало 40-так радника, сада обавља општинско Јавно комунално предузеће
„Комуналпројект“ из Бачке Паланке. Овај трансфер посла урађен је у складу са Законом о комуналној делатности у свих 13 села општине. Са преузимањем комуналне инфраструктуре било је и још увек има проблема у неколико места. Гајдобра је једина имала своје предузеће, које је у овом селу, као и суседној Новој Гајдобри бринуло о водоснабдевању, канализацији, сахрањивању и одржавању гробља, комуналној хигијени, изношењу отпада и одржавању зелених површина. - Још од пролетос водили смо интензивне разговоре са представницима Општине око усаглашавања фактичког обављања комуналних делатности у претходном периоду, са одредбама Закона и општинском одлуком – каже председник Савета МЗ Ристо Дангубић и додаје да је Гајдобра на прагу изгласавања новог самодоприноса (изјашњавање је заказано за 24. јануар), а да ће домаћинства о свему шта је урађено, шта се ради и шта ће се радити бити обавештена писаном информацијом и објашњавањем по систему „од врата до врата“.
Месно руководство Гајдобре је, како се наводи у саопштењу, предлагало општинским челницима да д.о.о. „Уноверзалу“, као предузећу са убудуће већинским општинским власништвом буде поверено обављање комуналне делатности или да се формира ново јавно комунално предузеће које би радило за села Нова Гајдобра, Гајдобра, Силбаш, Параге, Деспотово и Пивнице.
„Универзал“ је две деценије, у тржишним условима привређивања, и константно смањиваних буџетских средстава, успешно обављао ову делатност, а фирма поседује и потребна средства за рад, кадрове и неопходан пословни простор. Захваљујући успешном раду „Универзала“ мештани су плаћали ниже цене комуналних услуга, јер је део трошкова субвенционисан. - Сва обећања завршила су се тако што је „Комуналпројект“ преузео у радни однос део радника „Универзала“ и то на одређено време, а да при том оснивач, Општина Бачка Паланка, није испоштовао ни минимум онога што је у преговорима договорено – наглашају чланови Савета и потврђује Милован Савић, дипломирани правник, секретар МЗ. - А било је договорено да ЈКП формира радну јединицу са седиштем у Гајдобри што би за „Комуналрпојект“ и општински буџет било потпуно економски оправдано. Гајдобра је оваквим односом постала велики губитник, предала је комплетну инфраструктуру, а „Универзал“ је преко ноћи остао без основне делатности (преостало је 22 запослена у пекари и угоститељству).
„Ценећи налазе државне државне ревизорске институције и инсистирање на примени Закона о комуналној делатности и даље смо уверени да је ово питање могло бити другачије уређено и донесена за све повољнија и сврсисходнија одлука, међу тим, очигледно није постојала политичка воља”, закључују у МЗ Гајдобра.
- Ми тек треба да видимо у каквом су стању објекти које смо преузели од Нове године, али знам да смо преузели 18, запослених из „Универзала“ који су сада наши радници- каже, између осталог, за „Дневник“ Дражен Јарић, директор ЈКП „Комуналпројект“ у Бачкој Паланци. - Нисам учествовао у договорима локалне самоуправе и Месне заједница Гајдобра, па не знам шта је све договорено, али знамо како је по закону.
Јарић се жали да „Комуналпројекту” нису предати алат и хемијска средства, а за азил за напуштене животиње у Новој Гајдобри каже да је у катастрофалном стању. Азил је решењем републичке инспекције затворен, а тамо је још 170 паса. За поновно отварање азила биће потребна велика средства. Мора се извршити и такозвана велика анализа воде за пиће из бунара сеоског водовода, а претходно је неопходно уградити чесме при бунарима, које до сада нису постојале.
- Формирање посебне радне јединице у Гајдобри за нас би било неисплативо, јер ми већ имамо све у Бачкој Паланци, почев од простора, радионица, мајстора... Када би се и правила нова радна јединица која би била ближа селима у овом делу општине онда би то свакако радили у Силбашу, јер се то село налази у центру овог дела наше општине. Међутим, у овим условима и то је превелика инвестиција за коју немамо средстава – закључује Јарић.
Милош Суџум
Возање покојнице
Баш за Нову годину, по преузимању послова сахрањивања, поводом сахране једне 90-годишње старице, било је доста незадовољних, па су неки у Гајдобри и јавно протествовали. На сахрану се чекало два дана, покојница је превезена у Бачку Паланку да би сутрадан била враћена, а сахрана није обављена у заказано време.
- Знам да се наша служба која и у Бачкој Паланци брине о сахрањивању, строго придржава закона – каже Дражен Јарић. - Знам да је смрт наступила у вечерњим сатима, те да сутрадан, а мора се чекати 24 сата, сахрана није могла да се обави по мраку. Покојница је, како су ме информисали задужени за овај посао у нашем предузећу, морала бити донета у Бачку Паланку, односно у капелу на Градском гробљу и смештена у расхладни уређај, јер га капела на гробљу у Гајдобри нема. А то што је сахрана обављена сат времена раније, вероватно се десило да се они који су писали умрлице и лепили по месту, нису добро разумели са запосленима у нашој служби.