Жал што коњи не могу преко границе
СОМБОР: У врело недељно поподне на помоћном терену ФК ЖАК у Сомбору одржан је 11. Меморијал „Јован Ђуран”, који је љубитељима коњарства познат као надметање у вожњи
двопрега и четворопрега између чуњева, а на њему је учествовало тридесет тимова из целе Србије, и то у тркама које су вожене у јуниорској и сениорској конкуренцији. Ово такмичење се приређује у част сомборског сарача, мајстора Јована Ђурана, чија је опрема за коње стигла чак до енглеског двора, тачније у краљевске коњушнице још увек владајуће Елизабете Друге.
Свечаном отварању 11. Меморијала присуствовао је и потпредседник Владе АП Војводине и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић, који је истакао да Покрајинска влада препознаје и подржава овакве манифестације и у њима види спој свега што представља стуб и окосницу идентитета, културе и развоја АП Војводине.
- У оваквим манифестацијама очигледна је породична, прегалачка традиција, континуитет на ком је изграђена култура и идентитет Војвођана. С друге стране, евидентно је присуство старих и заборављених заната, на којима је потребно заснивати будућност и привреду као креативни вид индустрије. Недостаје промоција оваквих заната и коњарства у земљи и иностранству, јер се на томе могу градити развојни капацитети Војводине - рекао је Иван Ђоковић, додавши да име Јована Ђурана није значајно само члановима његове породице и потомцима, већ је и симбол за читаву Војводину, али и подстицај свим традиционалним и уметничким занатима и породицама које негују занатство изграђујући сопствени идентитет.
Својевремено је прва меморијална трка одржана у Келебији, на предлог Вјекослава Пападопула, актуелног председника Удружења одгајивача липицанерске расе коња, а у последње две године ова занимљива манифестација се скрасила у Сомбору, граду у којем се син и наследник чувеног занатлије, Никола Ђуран, и данас бави истим занатом на нивоу уметности. Овогодишња смотра умешних возача двопрега и четворопрега је приређена уз покровитељство Града Сомбора, а терет организације у највећем делу изнела управо породица Ђуран.
- Наш план и жеља је да ово прерасте у међународно такмичење, али нас кочи процедура за прелаз коња преко границе. Надам се да ћемо пронаћи начин да имамо једног или два такмичара из иностранства - казао је Никола Ђуран.
Да је овакав вид неговања традиције донекле на маргинама друштва и државе посведочио је и идејни покретач Меморијала:
- За овај спорт се мало даје, највише ми из удружења, од чланарина, а добијемо нешто и од Спортског свеза Србије - рекао је Вјекослав Пападопуло, председник Управног одбора Удружења одгајивача липицанерске расе коња Србије.
М. Мћ